تاریخ انتشار : شنبه 13 شهریور 1400 - 11:18
کد خبر : 2952

صدای پای بلند فرونشست تهران

محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: نباید پدیده فرونشست زمین را با فروریزش اشتباه بگیریم،
Image result for فرونشست


به گزارش تهران خبر؛ رضا کرمی محمدی در نشست اضطراری کارگروه امور سیل و شریان های حیاتی بر ضرورت تهیه پیش نویس دستورالعمل هماهنگی عملیاتی فروریزش زمین در تهران تاکید کرد .
بر اساس این گزارش، در پی حادثه فروریزش زمین در خیابان کارگرشمالی مورخ 2 شهریورماه جاری که با همکاری تمام دستگاه های مرتبط رفع خطر و تعمیر شد، نشست اضطراری کارگروه امور سیل و شریان های حیاتی به درخواست شرکت آب و فاضلاب استان تهران، با حضور رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، محمدرضا احمدی نصب دبیر کارگروه و سایر اعضاء کارگروه از جمله نماینده شرکت گاز استان تهران، معاونت خدمات شهری و معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران، دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه 6 تهران، شرکت مترو، ارتباطات و نماینده پلیس فاتب به منظور بررسی این موضوع و ارائه راهکارهای مناسب، هماهنگ و فوری در پیشگیری از بروز حوادث مشابه برگزار شد.
در این نشست، ابتدا گزارشی از ابعاد این حادثه و عملیات اجرایی آن که با مشارکت دستگاه های تخصصی مرتبط انجام شده بود توسط شرکت آب و فاضلاب استان تهران ارائه شد. سپس گزارش مبسوطی درخصوص علت اصلی وقوع فروریزش ها که همان وجود جریان آب می باشد توسط معاونت پیشگیری سازمان ارائه و بعد از بررسی و تبادل نظر در خصوص علت وقوع حادثه و ارائه راه کارهای پیش رو توسط اعضای کارگروه، مقرر شد با مسئولیت شرکت آبفا، پیش نویس دستورالعمل هماهنگی عملیاتی فروریزش زمین تهیه و برای بررسی و تصویب ارائه شود.
همچنین مقرر شد اقدامات اجرایی دیگری مانند نشت یابی خطوط لوله آب و اسکن زیر سطحی شریان های حیاتی در مناطق مرکزی تهران و سایر تاسیسات شهری در نظر گرفته شود. در عین حال تاکید شد زین پس مستندسازی حوادث شهری مانند فروریزش زمین، حفره های ایجاد شده و مراحل رفع خطر آن به طور کامل انجام شود.
رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در این نشست با تاکید بر اینکه نباید پدیده فرونشست زمین را با فروریزش اشتباه بگیریم، تصریح کرد: تصور برخی از افراد از فرونشست زمین آن چیزی است که به دلیل فروریزش رخ می‌دهد، در حالی که فروریزش ناشی از ریزش ناگهانی زمین و ایجاد حفره‌های با ابعاد محدود در دل زمین است که به دلیل وجود آب به مرور زمان در عمق زمین ایجاد شده و ناگهان با ریزش سطح نمایان می‌شود. مانند آنچه که چندین بار طی سالهای قبل در نقاط مختلف تهران رخ داد. اما فرونشست، نشست تدریجی در سطحی وسیع از زمین است که در اثر کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و … بصورت کاملا تدریجی رخ می‌دهد.
بر اساس گزارش شرکت آب و فاضلاب استان تهران حادثه فروریزش زمین که در تاریخ دوم شهریورماه جاری در خیابان کارگر شمالی رخ داد با مراجعه فوری عوامل عملیاتی شرکت آب و فاضلاب منطقه 3 ، شهرداری منطقه 6 و با اطلاع رسانی به تمامی حوزه های مرتبط از جمله مدیریت بحران شهر تهران، سازمان آتش نشانی ، شرکت گاز استان تهران بزرگ و پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به استقرار ماشین آلات و تجهیزات و اکیپ های عملیاتی مجهز در محل حادثه اقدام شد و با ارزیابی های انجام شده و با هماهنگی و مشارکت سازمان های مرتبط این فروریزش با مصالح مناسب در لایه های مختلف رفع خطر و تعمیر شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.