تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 11 شهریور 1400 - 15:43
کد خبر : 2859

چالش زیست محیطی آراد کوه ریشه در عدم تفکیک زباله دارد

به گزارش تهران خبر؛ مهدی پیرهادی در حاشیه بازدید اعضای این کمیسیون از پروژه های سازمان مدیریت پسماند و مجتمع آرادکوه گفت: امروز از قسمتهای مختلف حوزه امور شهری و برنامه های جامع آن بازدید و نکاتی را در جهت بهبود کار مطرح و رد و بدل کردیم. او ادامه داد: اولین بازدید از مجموعه

تفکیک از مبداء پسماندها هزینه‌های اداره شهر را کاهش می دهد

به گزارش تهران خبر؛ مهدی پیرهادی در حاشیه بازدید اعضای این کمیسیون از پروژه های سازمان مدیریت پسماند و مجتمع آرادکوه گفت: امروز از قسمتهای مختلف حوزه امور شهری و برنامه های جامع آن بازدید و نکاتی را در جهت بهبود کار مطرح و رد و بدل کردیم.

او ادامه داد: اولین بازدید از مجموعه ایستگاههای میانی( MRF) بود که به صورت مکانیزه فعالیتهایی را انجام می دهند که از بعد محیط زیستی، هزینه ای و نظافت شهری کیفیت کار را ارتقاء می دهد.

او افزود: با اتفاقی که در منطقه کوهک و ایستگاه میانی آن به صورت مکانیزه صورت می گیرد و با توجه به پیشرفتی که در ساخت این پروژه وجود دارد به زودی شاهد افتتاح این مرکز خواهیم بود.

پیرهادی گفت: یک سری ملاحظات زیست محیطی را اشاره کردیم و دغدغه های مردم را نیز به مدیران منتقل کردیم و دغدغه دست اندرکاران پروژه را شنیدیم تا بتوانیم آنها را برطرف کنیم. مشارکت مردم در فرایند مباحث زیست محیطی و سلامت و خدمات شهری بسیار اهمیت دارد و باید تلاش کنیم که مردم نقش خود را پررنگ ببینند و همکاری های لازم را با مجموعه شهرداری داشته باشند.

پیرهادی ادامه داد: در بحث ایستگاههای میانی موضوع تفکیک از مبدا بسیار حائز اهمیت است که اگر شهروندان این مساله را به خوبی انجام دهند میزان زباله کاهش پیدا می کند. در واقع اگر شهروندان نسبت به انتقال زباله ها در ساعت های مقرر اقدام کنند بسیاری از هزینه های شهر کاهش پیدا می کند. مشارکت شهروندان در این حوزه باید در یک برنامه جامع دیده شود و شهروندان نسبت به این موضوع همکاری موثری را با خادمین خود در شهرداری داشته باشند.

رئیس کمیسیون‌ سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با بیان اینکه خیلی از مشکلات درآرادکوه و دفن زباله ناشی از عدم تفکیک زباله ها است، اضافه کرد: گرچه حجم پسماندها نسبت به سالیان قبل کاهش پیدا کرده اما یکی از برنامه ها و موضوعات کلیدی کاهش پسماند و تفکیک زباله ها است.

او افزود: از افراد دغدغه مند در این حوزه، فعالان فرهنگی و اجتماعی، سازمان های مردم نهاد، نهادهایی که مسئولیت های اجتماعی دارند و صاحبان صنایع تقاضا داریم به مسئولیت خود در قبال حوزه شهری عمل کنند تا این کارها منجر به بهبود وضعیت شهر شود.

او در باره همکاری دولت در این زمینه با شورای شهر و شهرداری توضیح داد: با توجه به تعامل خوبی که بین شهرداری و شورای شهر با دولت و مجلس در این دوره وجود دارد اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود. یکی از مسائل مهم در این حوزه بحث زباله های بیمارستانی و دفن آن است که وزارت بهداشت باید نسبت به آن اهتمام ویژه ای داشته باشد تا دفن این زباله ها با پروتکل ها و شرایط مورد توافق انجام شود. از آنجا که تا نقطه ایده آل هنوز فاصله داریم لذا دولت باید کمک کند تا بتوانیم  فضای لازم را برای بهبود مسائل و مشکلات در این بخش ایجاد کنیم.

رئیس کمیسیون‌ سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر گفت: پیش از این بخشی از زباله های حجیم دفن می شد؛ اما امروز به صورت کودهای آلی فرآوری می شوند. در بازدید امروز تاکید کردیم که باید این مجموعه ها توسعه پیدا کند و زباله های حجیم که مخاطرات جدی برای محیط زیست ایجاد می کند از طریق فرآوری ساماندهی شود و البته نسبت به ایجاد مجموعه جدید نیز تاکید شد.

او با بیان اینکه یکی از موضوعات مورد تاکید، هوشمندسازی حوزه خدمات شهری است که در این دوره به صورت جدی ادامه خواهد یافت، یادآور شد: توسعه لازم باید در حوزه هوشمندسازی انجام شود، البته مقدمات خوبی در این زمینه فراهم شده اما با نقطه نظراتی که در کمیسیون داریم کارهای جدی در این حوزه از مدیران مطالبه خواهیم کرد. همچنین از جوانان، استارتاپ ها، شرکت های دانش بنیان و فعالان این حوزه دعوت می کنیم تا به مدیریت شهری کمک کنند.

پیرهادی افزود: معاونت خدمات شهری شهرداری تهران اقدامات خوبی انجام داده و نمره خوبی دریافت می کنند، البته با نقطه ایده ال فاصله داریم و باید به مسائل اجتماعی و فرهنگی، تعامل و ارتباط با مردم توجه بیشتری داشته باشیم و گزارش های بیشتری به مردم ارائه دهیم و ضعف اطلاع رسانی در این حوزه باید برطرف شود. مدیریت خدمات شهری نگاه کلانی به موضوعات شهری پایتخت داشته است و باید این نگاه در این دوره نیز توسعه پیدا کند.

بر اساس گزارش سایت شهر، این عضو شورای شهر تهران ضمن تشکر از افرادی که در این شرایط سخت کرونایی اقداماتی را در حوزه خدمات شهری و پسماند انجام می دهند، اظهار کرد: از رییس کمیسیون بهداشت مجلس و معاون رییس جمهور در حوزه محیط زیست تقاضا می کنیم که از این اقدامات بازدید کنند تا شاهد این زحمات باشند. علاوه بر این نقش صدا و سیما در این حوزه کلیدی است و در حوزه آموزشهای شهروندی و اطلاع رسانی باید همه دستگاهها از جمله صدا و سیما  تلاش کنند. باید به مردم آموزش داده و اطلاع رسانی شود که اگر رعایت های لازم انجام شود چه میزان به خود مردم و توسعه شهر کمک می کند. از ریاست صدا وسیما تقاضا داریم ضمن بازدید از مجموعه آرادکوه به نقش صدا و سیما در موضوع آموزشهای شهروندی در حوزه پسماند توجه و اهتمام ویژه ای داشته باشند.

باید دفن زباله ها به صفر برسد

ضرورت تبدیل مدیریت پسماند به فعالیتی درآمدزا

به گزارش ایسنا، مهدی بابایی، نائب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز پس از پایان بازدید از پروژه های پسماند و سایت های مختلف آرادکوه تاکید کرد: یکی از دغدغه های بسیار مهم در حوزه مسائل زیست محیطی شهر تهران شرایط پسماند است. به همین دلیل از معاونت خدمات شهری درخواست کردیم که اولین بازدید اعضای کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در این حوزه پسماند باشد.

لزوم تبدیل زباله های بیشتر به انرژی

او افزود: با توجه به این که روزانه در تهران ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تُن زباله تولید می شود، رسیدگی به وضعیت زباله ها و بازیافت آنها یکی از مسائل مهم شهری محسوب می شود. در حال حاضر شهرداری تهران روزانه حدود ۲۵۰۰ تُن زباله را در فرآیند بازیافت ساماندهی می کند و ۲۵۰۰ تُن زباله دفن می شود. یکی از برنامه های ما این است که زباله هایی که دفن می شوند از طریق استفاده از زباله سوزها به انرژی تبدیل شود.

نائب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: باید دفن زباله ها به صفر برسد و مدیریت پسماند که در حال حاضر هزینه بر است به فرآیندی با درآمد پایدار تبدیل شود و از جنبه های زیست محیطی مخاطرات این حوزه به صفر برسد.

تفکیک از مبدا دغدغه مدیریت شهری جدید

مهدی بابایی با بیان این که قسمت عمده ای از مسائل به صورت مکانیزه در حال انجام است، ادامه داد: تفکیک از مبدا توسط شهروندان می تواند مدیریت پسماند را نقطه ایده آل صفر شدن دفن زباله و رسیدن بازیافت به جایگاه مطلوب برساند. اهتمام کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری تفکیک از مبدا است که با اولویت راهبری خواهد شد.

لزوم ایجاد یکپارچگی در مدیریت ارشد و بخش اجرا پسماند

او در پاسخ به این سوال که بخشی از مدیریت پسماند در مناطق و زیر نظر امور مناطق انجام می شود، برنامه کمیسیون سلامت برای بخش اجرا چیست؟ گفت: بازوان اجرایی مدیریت پسماند در مناطق ۲۲ گانه و نواحی شهرداری در حال انجام است.

بابایی گفت: یکی از توصیه هایی که به مدیریت پسماند تهران داشتیم این بود که حتما در تهیه دستورالعمل‌ها از نقطه نظرات کارشناسان بخش اجرا استفاده شود تا گفتمان مدیریت ارشد و عوامل اجرایی یکپارچه شده و این فرآیند به نحو مطلوب تری راهبری شود.

جای خالی حمایت های دولتی در خدمات شهری

نائب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به بودجه خدمات شهری تاکید کرد: قسمت هایی از خدمات شهری نیاز به حمایت های دولتی دارد. پسماندهای بیمارستانی و تهیه زباله سوزها در دولت مصوبه دارد و باید تلاش شود تا این منابع از دولت برای شهرداری جذب شود. از سوی دیگر باید راهکارهایی در پیش گرفته شود تا حوزه پسماند از مرحله هزینه بر بودن به سمت درآمد پایدار حرکت کند.

مهدی بابایی با اشاره به استفاده مدیریت پسماند از انرژی خورشیدی گفت: در شهرداری تهران برنامه‌های محدودی در راستای استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی ساختمان های شهرداری وجود داشته است. اما این طرح ها نیاز به حمایت دولتی دارد و جزو اولویت‌های وزارت نیرو است.

او افزود: شورای شهر تهران نیز از شهرداری در راستای استفاده از انرژی خورشیدی حمایت می کند. ولی مهم ترین روش تولید انرژی در خدمات شهری، استفاده از زباله سوزها با آخرین استانداردهای جهانی است تا دفن زباله ها به صفر و از سوی دیگر میزان تولید برق و انرژی به حداکثر برسد.

بودجه حوزه خدمات شهری باید افزایش یابد

سوده نجفی عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در بازدید از پروژه های مدیریت پسماند و آرادکوه گفت: با توجه به بازدید از ایستگاه های میانی پسماند و آرادکوه، به نظرم می‌آید که معاونت خدمات شهری ایده‌های جدیدی را اخیرا در مدیریت پسماند به کار برده است. ما باید تکمیل کننده این ایده ها باشیم و در مراحل اجرایی و بودجه ای بتوانیم نگاه متفاوتی به مدیریت خدمات شهری داشته باشیم.

عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران افزود: به نظر من بودجه حوزه خدمات شهری متناسب با فعالیت آن نیست و امیدواریم در بودجه این حوزه تغییراتی ایجاد شده و تلاش می کنیم تا این بودجه افزایش یابد.

او در پاسخ به این سوال که آیا بودجه حوزه خدمات شهری افزایش خواهد یافت یا خیر؟ گفت: به نظر من بودجه حوزه خدمات شهری متناسب با فعالیت آن نیست. امیدواریم با خرد جمعی در صحن شورای شهر تهران این موضوع را پیگیری کرده و در بودجه خدمات شهری تغییراتی ایجاد کنیم. تلاش ما این است که این بودجه افزایش یابد.

تعامل خوب با وزارت بهداشت ایجاد خواهد شد

سوده نجفی با اشاره به تولید، بازیافت و دفن زباله های بیمارستانی نیز تاکید کرد: جای تشکر دارد که مدیریت پسماند لباس مناسب و تجهیزات لازم بهداشتی را در اختیار کارکنان خود در سایت مربوط به دفن زباله های بیمارستانی قرار داده است.

او ادامه داد: اما باید نظارتی داشته باشیم تا زباله های بیمارستانی پس از بی خطرسازی وارد چرخه بازیافت پسماند شود. مدیریت شهری نمی تواند وارد بیمارستان شده و زباله ها را بی خطر سازی کند. بنابراین باید با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعاملاتی داشته و جلساتی برگزار کنیم. چون وزیر بهداشت در خط مقدم مبارزه با کرونا بوده قطعا تعامل و همکاری خوبی با شورای شهر تهران خواهد داشت.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.