تاریخ انتشار : سه‌شنبه 9 آبان 1402 - 13:12
کد خبر : 6003

جزئیات جدید از ورود واگن‌های چینی به تهران اعلام شد

شهردار تهران جزئیات جدید دستاوردهای سفر به چین و ورود واگن‌های چینی به پایتخت را تشریح کرد.

علیرضا زاکانی در جریان یکصدوهشتادوهشتمین جلسه شورای شهر تهران با حضور در صحن شورا با ارائه گزارش در خصوص دستاوردهای سفر چین اظهار کرد: ما در دیپلماسی عمومی چهار موضوع را پیگیری کردیم و دیدارهایی با شهردار پکن داشتیم و در جریان این دیدار‌ها یک تیم کاری شکل گرفت.

شهردار تهران افزود: همچنین تفاهمنامه‌هایی نیز در حوزه گردشگری منعقد شد. نکته بعد حضور در مجموعه توسعه ایران و چین بود در تیم ما نیز آقای تشکری در این مجمع حضور پیدا کرد؛ لذا در این سفر تلاش شد هم در موضوعات شهری و هم موضوع مهم توسعه روابط ایران و چین، ارتباط منطقی برقرار کنیم.

وی افزود: در این سفر ما علاوه بر دیدارهایی که با شهردار پکن و … داشتیم، هدفمان این بود برخی معضلات گریبان‌گیر تهران را به صورت اولویت‌دار حل کنیم. امروز بزرگترین معضل تهران ترافیک است و کمبود مسکن و قدرالسهم 13 هزار بافت ناپایدار شهری؛ لذا ما موضوع را به این سمت موارد بردیم و از دو سه ماه قبل نیز به صورت جد مقدمه این کار و عملیاتی کردن شرایط را فراهم کردیم و ما از مسیری این کار را دنبال کردیم که این مسیر بتواند در این سفر هشت هدف را داشته باشد. اولین موضوع دیپلماسی سیاسی و عمومی، موضوع بعد حمل و نقل، حوزه زیست محیطی، هوشمندسازی، شهرسازی و مسکن، فرهنگی و گردشگری،  سرمایه‌گذاری مواردی بود که در این سفر به آن پرداخته شد.

زکانی ادامه داد: ما در این سفر 13 شهر و استان را بازدید کردیم. بنده 10 شهر را رفتم و بخشی را هم که نمی‌توانستم تیم ما این کار را انجام می‌داد، لذا هدف اساسی این بود که به صورت عملیاتی وارد میدان شویم. ما 13 شهر را دنبال کردیم علاوه بر این یک بازدید جدی از هم ابرپروژه چین داشتیم که بالغ بر 6.2 کیلومتر آن زیر آب است و بزرگترین پل معلق دنیا محسوب می‌شود. ما بنا داریم با شرکت سازنده این پل کار کنیم.

شهردار تهران گفت: همچنین در شهرهای اشاره شده پیرامون موضوعات ذکر شده بازدیدهایمان را انجام دادیم.

وی تصریح کرد: بزرگترین دستاوردهای این سفر یکی در حوزه اقتصادی بود. ما در حوزه اقتصادی 3 موفقیت کسب کردیم موفقیت اولمان این بود که 791 واگن که از سال 95 مقرر شده بود و سال 96 به قرارداد تبدیل شده بود، عملیاتی کردیم. حجم اعتباری این موضوع  یک میلیارد دلار بود که با همکاری دولت محقق شد. موفقیت دوم ما مجاب کردن طرف چینی برای حمایت از قراردادهایی است که می‌خواهیم انجام بدهیم و این قرارداد یک میلیارد و 40 میلیون دلار طرف چینی متعهد شد که برای ما محقق و با یک تنفس یک تا 3 سال و خود این یک موفقیتی بود که طرف چینی انجام بدهد. همچنین بانک شهر نیز در فرآیند این دستاوردها نقش مؤثری داشته است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.