تاریخ انتشار : سه‌شنبه 19 اردیبهشت 1402 - 12:44
کد خبر : 5684

نقد عملکرد شهرداری تهران وظیفه و تکلیف قانونی هر عضو شورای شهر است

اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز به موضوعات مختلفی از جمله اجرای طرح رصد ۲ در مناطق و محلات، موضوع حمایت از گزارشگران فساد در شهرداری تهران و همچنین نقد عملکرد شهرداری تهران پرداختند.

به گزارش تهران خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، یکصدوچهل و ششمین جلسه شورای شهر تهران صبح امروز به ریاست مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در تالار اجلاس ساختمان شورای شهر تهران آغاز شد.

چمران در ابتدای جلسه با اشاره به حوادث و اتفاقات صورت گرفته، اظهار کرد: سه‌شنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه روز بزرگداشت عالم بزرگ اسلامی و محدث بزرگ شیخ کلینی تالیف‌کننده کتاب کافی است. یاد و نام این مرد بزرگ را گرامی می‌داریم. همچنین امروز به نام اسناد ملی است و امیدواریم وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در این حوزه اقداماتش را انجام بدهد.

وی ادامه داد: دو حادثه دیگر نیز در کشورمان رخ داده که یکی از آنها نایب‌قهرمانی تیم هاکی بانوان برای نخستین بار و کسب نتایج آن بود. همچنین امروز بنا بر اعلام رسانه‌ها 13 شهید و 20 زخمی نتیجه جنایت صهیونیست‌ها در غزه بوده است و امیدواریم کشورهای اسلامی به این موضوع واکنش نشان بدهند.

بهره‌برداری از فاز اول پروژه شهید بروجردی تا نیمه سال جاری

به گزارش تسنیم، میثم مظفر عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز در ادامه جلسه با اشاره به پیگیری موضوعات در کمیسیون بودجه شورای شهر تهران گفت: سال گذشته در قالب طرح رصد حضور مؤثری را در بین مناطق و محلات و گفت‌وگو با شهروندان و معتمدین جهت شناسایی پروژه‌های اولویت‌دار داشتیم.

وی تصریح کرد: در سال گذشته بالغ بر 3 هزار مسئله درخواست شهروندان در محلات مختلف تهران مطرح شد که از این تعداد 1700 مسئله و پروژه در بودجه 1401 گنجانده شد و به تصویب رسید.

مظفر افزود: با دستور مدیران شهری و پیگیری مطالبه شهروندان و همچنین دبیرخانه طرح رصد؛ در حال حاضر شاهد تحقق 75 درصد از 1700 پروژه محلی هستیم و این اقدام بسیار خوبی است. ضمن اینکه در دوره گذشته و در سال 99، این پروژه‌ها پیشرفت 20 درصدی را به خود اختصاص داده بودند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اجرای طرح رصد 2 تصریح کرد: در قالب این طرح نیز بازدیدهایی را از پروژه‌های عمرانی و اثربخشی آنها داشته‌ایم به طوری که روزهای گذشته از ابرپروژه‌های در مقیاس بزرگ و پروژه‌های عمرانی از جمله یادگار امام، شهید شوشتری و شهید بروجردی، بازدیدهایی صورت گرفته که بنا بر پیگیری‌های انجام شده فاز اول پروژه بزرگراه شهید بروجردی تا نیمه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

نقد عملکرد شهرداری تهران وظیفه و تکلیف قانونی هر عضو است

به گزارش تسنیم، مهدی اقراریان عضو کمیسیون نظارت، حقوقی شورای شورای شهر تهران در جلسه امروز اظهار کرد:‌ متاسفانه در جلسه قبل توسط یکی از همکارانمان در شورای شهر نکاتی مطرح شد که البته بنده علاقه‌مند نیستم که در صحن شورا و در جلسه عمومی به آن بپردازم.

وی افزود: متاسفانه به نظر می‌رسد برخی از همکاران نسبت به نقد عملکرد شهرداری تهران حساس بوده و واکنش‌هایی را نشان می‌دهد. لازم است که بنده بگویم که علاقه‌مند نیستم که به این موارد و موضوعات بپردازم اما این نکته نباید فراموش شود که هیچ نماینده‌ای از دیگر نماینده شورای شهر تهران برتر نیست و اگر برخی فکر می‌کنند نماینده‌تر هستند فکر می‌کنم مسیر اشتباهی را طی می‌کند.

اقراریان ادامه داد: نقد عملکرد شهرداری تهران و تذکر وظیفه و تکلیف قانونی هر عضو از شورای شهر تهران است. هر چند که هر کدام از اعضا به روش خاص موضوعات را پیگیری می‌کنند و بنده نیز در جلسه گذشته شورای شهر تهران بر اساس ماده 83 قانون شوراها و شهرداری‌ها تذکری را به شهردار تهران مطرح کردم.

وی گفت: البته بنده در جلسه قبل شورای شهر تهران حمایت از گزارشگران فساد را به صورت مکتوب در اختیار ریاست شورای شهر تهران قرار دادم و امروز نیز بنا بر پیگیری نرجس سلیمانی رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران قرار است آقای گودرزی رئیس بازرسی در جلسه حاضر و در ارتباط با گزارشات فساد در شهرداری تهران توضیحاتی را مطرح کند.

عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران اضافه کرد: چهل و ششمین تذکر بنده ناظر به دو مسئله است موضوع به صحبت‌های آقای زاکانی در صحن شورای شهر تهران بر می‌گردد که به موضوع حمل و نقل عمومی پرداخته شد و اعداد و ارقامی را در گزارشی به صحن شورا ارائه کرد که انتظار می‌رود این گزارش به صورت مکتوب در اختیار اعضای شورای شهر تهران قرار بگیرد. تا اعضا بتوانند نظارت کافی و وافی بر این موارد داشته باشند.

مردم تحمل غرزدن و اختلافات ما را ندارند

به گزارش تسنیم، محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که به صورت ویژه در این کمیسیون پیگیری می‌شود بحث نظارت بوده و از سال گذشته در حوزه‌های مختلف روش‌های متعددی را برای نظارت انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه نظارت به معنای نقد و بدون راهکار و مچ‌گیری به هیچ عنوان قابل قبول نیست گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان محلی باید کمک حال مدیریت شهری و مدیران اجرایی باشیم و اگر نقدی هم انجام می‌دهیم راه حل آن را نیز ارائه کنیم.

آخوندی با بیان اینکه مردم به هیچ عنوان توان شنیدن غر زدن‌ها و اختلافات ما را ندارند گفت: ما حتما نظارت خود را بر پروژه‌ها انجام خواهیم داد و در کنار آن راه حل‌ها را نیز ارائه خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه هفته گذشته بازدید چند ساعته‌ای را از پروژه‌های بزرگراهی در شهر تهران داشتیم تصریح کرد: در این رابطه جلسه‌ای با عوامل موثر در پروژه شهید بروجردی داشتیم که مسائل و موانع از جمله معارضین بررسی و موانع برطرف شد.

آخوندی ادامه داد: در مسیر پروژه بروجردی 15 معارض وجود داشت که علاوه بر این یکی از معارضین مربوط به یک شرکت دولتی بود که در جلسه‌ای که امروز با مسئولان مربوطه داشتیم برای رفع آن به توافق رسیدیم.

وی گفت: در فاز اول 500 میلیارد تومان هزینه خواهد شد که تخصیص نقدینگی انجام شده و امیدواریم تا پایان اردیبهشت‌ماه معارض این پروژه برطرف شود و طرح به نتیجه برسد.

آخوندی تصریح کرد: با توجه به پیشرفت 94 درصدی پروژه بزرگراه بروجردی و با توجه به برخی از معارضین و با عنایت به جلسه‌ای که با معاون فنی عمرانی شهرداری تهران و شهردار منطقه 18 داشتیم قرار است تا اواخر خرداد ماه مسئله معارضین در قالب پروژه شهید بروجردی برطرف و در ادامه دو الی سه ماه بعد و نیمه شهریورماه پروژه بروجردی به بهره‌برداری برسد.

اعضای شورای شهر تهران نمایشگاه کتاب را تحریم کنند!

به گزارش تسنیم، احمد صادقی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز با انتقاد از برگزاری نمایشگاه کتاب در محل مصلای تهران گفت: همه ساله در بهار شاهد برپایی نمایشگاه کتاب و جشن بزرگ فرهنگی هستیم اما این جشن تبدیل به معضل بزرگی برای شهروندان تهرانی شده است.

وی با اشاره به تذکرات، مصوبات و … اعضای شورای شهر تهران درخصوص انتقال برگزاری نمایشگاه پرمخاطب از جمله نمایشگاه کتاب به محل شهر آفتاب گفت: مصوبات متعددی را در طی سال‌های گذشته داشته‌ایم و همگی آنها در انتقال نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب آمده است؛ اما همچنان شاهد هستیم چنین نمایشگاه‌هایی در مصلی برگزار می‌شود.

صادقی با اشاره به آمار فوتی‌ها در سازمان بهشت زهرا(س) گفت: بر اساس آماری که اعلام شده در حین و بعد از چنین رویدادهایی آمار مرگ و میر به لحاظ مشکلاتی از جمله آلودگی هوا افزایش می‌یابد. همچنین در فرآیند برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی علاوه بر افزایش بار ترافیک شاهد دیر رسیدن ماشین‌های امدادی و آمبولانسی هستیم و از این موارد نمی‌توان به سادگی گذشت.

عضو شورای شهر تهران با انتقاد از رویکرد و رویه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: جالب است که آقای وزیر با اصرار و پافشاری به تامین شورای استان تهران مجوز برگزاری نمایشگاه کتاب در محل مصلی را اخذ می‌کند و هیچ توجهی به مشکلات و تعامل با شورای شهر و شهرداری نداشته است.

وی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آقای وزیر! مسئولیت شرعی، اخلاقی و عرفی برگزاری این نمایشگاه در مصلی به عهده شماست و شما باید پاسخگوی فوتی‌ها و تلف شدن وقت میلیون‌ها نفر جمعیت در خصوص برگزاری نمایشگاه در محل مصلی باشید و همه این موارد به شما و دستگاه مربوطه بر می‌گردد.

صادقی گفت: حتما آقای وزیر باید در این دنیا و حتی آن دنیا پاسخگوی پایمال شدن حق‌الناس مردم باشد و در دستگاه حسابرسی خداوند این موارد نادیده گرفته نخواهد شد و باید پاسخ داده شوند.

عضو شورای شهر تهران برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی را نارضایتی، ایجاد ترافیک، افزایش مرگ و میر، عنوان کرد و گفت: این موارد همه تحت‌الشعاع برگزاری نمایشگاه در مصلی است و سوال ما این است که چرا دولت به جای کمک به شهرداری و حل برخی مشکلات نمایشگاه شهر آفتاب اصرار و تاکید دارد که نمایشگاه کتاب در مصلی برگزار شود؟

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آورده‌ای جز برهم زدن آرامش مردم در سطح شهر و ایجاد ترافیک شدید چیز دیگری نخواهد داشت و احتمالا تعارض منافعی وجود دارد که دوستان بنایی بر انتقال نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب ندارند.

صادقی همچنین خطاب به فخاری استاندار تهران گفت: آقای استاندار!‌ اقدام شما هم مشابه اقدام وزیر است. قاعدتا نمی‌شود از کنار اقدام شما هم به راحتی گذاشت و در دستگاه محاسباتی خداوند شما نیز حتما باید پاسخگو باشید.

عضو شورای شهر تهران در ادامه از اعضای شورا خواست به هیچ عنوان در نمایشگاه کتاب در سال جاری حضور پیدا نکنند و به نوعی برگزاری نمایشگاه را تحریم و بایکوت کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.