تاریخ انتشار : سه‌شنبه 6 مهر 1400 - 9:45
کد خبر : 5492

چرا دولت روحانی در واردات واکسن تاخیر داشت

برپایه این آمارها، بیشترین میزان واردات واکسن در شهریورماه امسال با ۳۸ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۹۹۶ دز است

“برخی کشورها چون جمعیت محدودی داشتند، طبیعتا زودتر از ما واکسن دریافت می کردند و کشور ما با توجه به جمعیت زیاد باید مدت ها صبر می کرد”.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: دولت چین در ارتباط با صادرات واکسن کرونا به ایران محدودیتی قائل نشده و به راحتی واکسن های چینی به ایران صادر می‌شود.

محمد حسن قوسیان مقدم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: علت تاخیر در واردات واکسن کرونا طی چند ماه گذشته و در دولت قبل دو دلیل عمده دارد که یک دلیل داخلی و دیگری بین المللی است.

وی ادامه داد: در سطح بین المللی اتقافاتی افتاده، از دی ماه سال قبل تولید واکسن در همه دنیا آغاز و توزیع شد که طبیعی است اول مردم خود را واکسینه و بعد به دیگر کشورها ارسال می کنند.

قوسیان مقدم افزود: بنابراین در۶ ماهه دوم سال قبل و بهار امسال، عرضه واکسن در دنیا نسبت به حال حاضر کم بوده است و متقاضی کشورهای درگیر بیماری کرونا زیاد بود، بنابراین وقتی ایران در صف خرید واکسن قرار می گرفت، بسیاری از کشورهای دیگر جلوتر از ما بودند.

وی خاطر نشان کرد: برخی کشورها چون جمعیت محدودی داشتند، طبیعتا زودتر از ما واکسن دریافت می کردند و کشور ما با توجه به جمعیت زیاد باید مدت ها صبر می کرد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر ادامه داد: در ابتدا همه شرکت ها تولیدات کمی داشتند و به خاطر همین ایران در ابتدا زیاد نمی توانست واکسن وارد کشور کند ولی اکنون این مساله رفع شده، چون تولیدات کشورهای دنیا بسیار افزایش یافته و واردات به کشور نیز زیاده شده است.

وی گفت: مساله دیگری که برای واردات واکسن کرونا در دولت قبلی با آن مواجه بودیم پروسه های اداری طولانی بود که باعث کندی و تعداد کم واردات واکسن می شد ولی طی چند ماه گذشته وبا روی کارآمدن دولت جدید تصمیم گیری های معاون اول رییس جمهور و همچنین ریاست جمهوری که مستقیم نظارت کرده و دستورات لازم را اعمال می کنند، مجموعه این کارها باعث تسریع واردات واکسن کرونا به کشور شده است.

وی ادامه داد: برای واکسینه شدن همه مردم کشور زمان دقیقی نمی توان متصور شد اما اگر به همین سرعت در واردات واکسن اقدام کنیم ۱۴۰ میلیون دز نیاز اصلی کشور می تواند در ۲ تا ۳ماه آینده کامل شود، به شرطی که بیماری و موج جدیدی برای بیماری کرونا در کشور به وجود نیاید.

دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: برای تزریق دز سوم از نظر علمی باید ثابت شود که سطح آنتی بادی در مردم کشور پایین آمده باشد و بعد مسوولان مربوطه تشخیص دهند باید دز سوم انجام شود که مثل بیماری آنفلوآنزا ممکن است سالانه یک دز یادآوری به مردم زده شود.

وی افزود: اگر به یک سطحی مطمئن واکسیناسیون درمانی برسیم دیگر شاهد شیوع گسترده نخواهیم بود و فقط به عنوان بیماری عادی تلقی خواهد شد و به راحتی می توان آن را درمان کرد.

قوسیان مقدم خاطرنشان کرد: هلال احمر در مورد واردات واکسن فایزر هیچ گونه محدودیتی ندارد و اگر امکانات لازم باشد حتما هر واکسن مطمئن را به کشور وارد می کنیم اما در مورد واردات واکسن کرونا خط قرمزهای داریم که این خط قرمزها شامل واردات مطمئن و بدون دردسر دز دوم و دز یادآور برای مردم کشور است.

به گزارش ایرنا، با ورود پنجاه و هفتمین محموله واکسن کرونا شامل ۶ میلیون دز در روز گذشته(یکشنبه) میزان واکسن‌های وارداتی از مرز ۷۱ میلیون دز گذشت.

بر اساس آمار منتشر شده گمرک، بیشترین واردات واکسن از ۱۵ بهمن‌ ماه ۹۹ تا ۳۱ شهریور سال جاری مربوط به واکسن سینوفارم چین با ۳۴ محموله شامل بیش از ۶۱ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۳۹۶ دز بوده است.

پس از آن سه محموله واکسن آسترازنکا (وارداتی از ژاپن) با ۲ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۸۱۰ دز، یک محموله کووکس وارداتی از ایتالیا با یک میلیون و ۴۵۲ هزار دز، یک محموله واکسن آسترازنکا وارداتی از چین- سبد کووکس با یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۶۰۰ دز، ۱۲ محموله واکسن روسی اسپوتنیک با یک میلیون و ۳۴۵ هزار دز، ۲ محموله واکسن آسترازنکا وارداتی از روسیه با ۹۶۳ هزار دز، یک محموله کووکس وارداتی از کره‌جنوبی با ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دز، ۲ محموله واکسن آسترازنکا وارداتی از اتریش با ۶۵۰ هزار دز و یک محموله واکسن بهارات هندی با ۱۲۵ هزار دز وارد کشور شده است.

برپایه این آمارها، بیشترین میزان واردات واکسن در شهریورماه امسال با ۳۸ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۹۹۶ دز است.

ویروس کرونا از اوایل اسفند ۱۳۹۸در کشور شیوع یافت از بهمن سال ۱۳۹۹ واکسیناسیون عمومی آغاز شد.

تا کنون ۳۵ میلیون و ۴۹۱ هزار و ۷۲۷ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۵ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۲۵۵ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۵۰ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۹۸۲ دُز رسید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.