تاریخ انتشار : یکشنبه 4 مهر 1400 - 16:38
کد خبر : 5381

سرنوشت نامعلوم در انتظار نمایشگاه شهر آفتاب؛ بهره برداری یا واگذاری؟/ یا بکش یا دانه ده ، یا از قفس آزاد کن

نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب بنا بود به قطب نمایشگاهی خاورمیانه تبدیل شود و توسعه پیدا کند و تا دیگر نمایشگاهی در مرکز پرترافیک پایتخت برگزار نشود اما عدم تعیین تکلیف آن سبب شد این سرمایه ارزشمند نه تکمیل و نه واگذار شود و حالا شهرداری مغروض تهران باید فکری برای سرمایه پایتخت نشینان کند.

راهکار ویژه شهر آفتاب برای درآمدزایی

نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب بنا بود به قطب نمایشگاهی خاورمیانه تبدیل شود و توسعه پیدا کند و تا دیگر نمایشگاهی در مرکز پرترافیک پایتخت برگزار نشود اما عدم تعیین تکلیف آن سبب شد این سرمایه ارزشمند نه تکمیل و نه واگذار شود و حالا شهرداری مغروض تهران باید فکری برای سرمایه پایتخت نشینان کند.

دهقان‌کار خبر داد؛ شهر آفتاب درصورت پذیرفتن شرایط برگزارکنندگان، میزبان نمایشگاه  کتاب می‌شود – نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب

به گزارش تهران خبر؛ شورای دوم شهر تهران بود که با گذراندن مصوبه ای در سال ۱۳۸۴بنا داشت شهر نمایشگاهی جدیدی در جنوب تهران بسازد تا نمایشگاه بین‌المللی تهران( که با برگزاری نمایشگاه ها گره کور ترافیکی ایجاد می کرد) به آن مکان منتقل شود.

برای اولین بار در دوران شهرداری محمود احمدی‌نژاد ساخت این طرح کلید خورد. در آن زمان اعلام شد که مجموعه شهر آفتاب به عنوان مجموعه ای علمی دیده شده‌است. از ابتدا قرار بود شهر آفتاب طی دو سال و بودجه‌ای بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان ساخته شود و تا سال ۱۳۸۶ به بهره‌برداری برسد. با این حال در سال ۱۳۸۷ محمد عیدیان سرپرست شهرداری شهر آفتاب اعلام کرد که رسیدن به اهداف این شهر ۵ سال بعد امکان پذیر خواهد شد.

اردیبهشت ماه ۱۳۸۹، محمدباقر قالیباف وعده داد به مدت ۲۰ ماه فاز اول این مجموعه را آماده کند تا برای اولین بار نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در آن برگزار شود که به سبب مخالفت‌های وزارت ارشاد، شهرداری تهران از این کار منصرف شد.  اواخر سال ۱۳۹۴ رئیس شورای شهر تهران ضمن اعلام آنکه تا کنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای این مجموعه هزینه شده، وعده افتتاح آن را برای یک سال بعد داد که سرانجام با افتتاح ایستگاه متروی شهرآفتاب در فروردین ماه ۹۵، راه برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و سایر نمایشگاه‌های مهم در این مجموعه هموار شدو علی جنتی وزیر وقت ارشاد ۱۱ اردیبهشت ۹۵ به عنوان اولین مقام دولتی به این مجموعه رفت و انتخاب شهر آفتاب برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را یکی از اقدامات ماندگار در جمهوری اسلامی ایران دانست و در این شرایط بود که مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب همزمان با بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، علی جنتی، سید عباس صالحی رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و جمعی از مسئولان کشوری، ناشران و اهالی رسانه در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۹۵ به صورت رسمی افتتاح شد.

دوران شورای شهر چهارم به پایان رسید و آن زمان مشخص شد نمایشگاه شهر آفتاب آمادگی چندانی برای برگزاری نمایشگاه های بزرگ را ندارد. آب گرفتگی نمایشگاه شهر آفتاب هنگام برگزاری نمایشگاه کتاب خود مزید علت شد اما بنا بود فازهای مختلف این نمایشگاه به مرور افتتاح شود تا بزرگترین سوله های نمایشگاهی، منطقه آزاد تجاری و گردشگری، پارک مخصوص کودکان، هتل بین المللی و صدها طرح دیگر در آن اجرا شود. عمر شورای شهر چهارم کفاف نداد. شورای شهر پنجم با بیان اینکه بدهی های زیادی بر گردن شهرداری است و همزمان با تحریم های ظالمانه سراغی از نمایشگاه نگرفت و شهر آفتاب در همان وضعیت سابق باقی ماند و حاضر نشد او را به بانک شهر واگذار کند و هر ساله به جای آنکه به درآمد پایدار شهری تبدیل شود خود در بودجه شهرداری جا گرفت و هزینه بر شد. نگهداری فضای شهر آفتاب قوز بالای قوز بود. با شیوع کرونا شهر آفتاب به یکی از نقاهتگاه ها تبدیل شد ولی کار به جایی نرسید که بیماری در آن بستری شود و علنا نمایشگاه بزرگی در آن برگزار نشد. مدیریت شهری پنجم از این فرصت برای تکمیل نمایشگاه استفاده نکرد و برای پرداخت بدهی ها هم آن را به بانک شهر واگذار نکرد و حالا شهرداری تهران با رقم بالا اما نامعلوم بدهی باید برای شهرآفتاب تصمیم بگیرد. در ابتدا به سراغ مدیرعامل فعلی مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهر آفتاب رفتیم تا آخرین وضعیت نمایشگاه شهر آفتاب را جویا شویم و سپس با عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر و معاون مالی شهردار اسبق تهران گفتگو کردیم تا از پیشنهادات مدیریت شهری برای سرنوشت این مجموعه نمایشگاهی اطلاع پیدا کنیم.

شاخه سبز - رئوف قادری : افزایش صادرات و نفوذ تکنولوژی های جدید سبب رشد  توسعه ای در حوزه کشاورزی خواهد شد

انتقاد مدیر عامل از عدم موفقیت سازمان سرمایه گذاری؛ پیشرفت فیزیکی نمایشگاه تنها 20 درصد!

محمدرئوف قادری، مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهر آفتاب با اشاره به دلایل عدم تکمیل پروژه های نمایشگاه شهر آفتاب گفت: توسعه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب و تکمیل فاز های 2 و 3 آن و زیرساخت ها اعم از ساخت سالن های نمایشگاهی بیشتر، بخش های خدماتی مانند هتل ها مراکز تجارت جهانی، تفریحی و بازرگانی از حوزه اختیارات سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی است.

او افزود: وظیفه شرکت بهره برداری نمایشگاه صرفا بهره برداری با وضعیت موجود است. رویکرد شهرداری تهران از همان ابتدا این بود که با جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی نمایشگاه شهر آفتاب را تکمیل کند.

قادری با بیان اینکه سازمان سرمایه گذاری در این حوزه موفقیت چندانی به دست نیاورد، گفت: چندین بار از شورای شهر و شهرداری خواستیم تا این اختیارات را از سازمان سرمایه گذاری بگیرد و آن را به شرکت بهره بردار واگذار کند. شرکت نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب وظیفه ساخت، توسعه و بهره برداری را باید همزمان بر عهده می گرفت تا بتواند با جذب سرمایه گذاران در بخش خصوصی اقدام کند.

مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهر آفتاب افزود: علی رغم اینکه وظیفه ای در ساخت و توسعه شهرآفتاب نداشتیم ولی مذاکراتی با سرمایه گذاران داخلی و خارجی انجام گرفت. خوشبختانه تشکیلاتی اعلام آمادگی کردند تا به شیوه های مختلف سرمایه گذاری کنند.

او ادامه داد: متاسفانه تحریم های ظالمانه سبب شد تا این افراد دست نگه دارند و با تامل بیشتر برخورد کنند. در بخش خصوصی داخلی هم به دلیل دوگانگی در مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب که حوزه سرمایه گذاری و ساخت و توسعه به عهده سازمان سرمایه گذاری و بهره برداری به عهده نمایشگاه بین المللی است موفقیتی حاصل نشد.

قادری گفت: بنده چندین بار در شورای شهر اعلام آمادگی و با شهردار و معاونین شهردار گفتگو کردم تا حوزه ساخت و ساز و جذب سرمایه گذاری را به شرکت بهره برداری واگذار کنند و تعهد دادیم در مدت کوتاهی نسبت به جذب سرمایه گذاری اقدام کنیم. امروزه اعتقاد دارم مثل همه دنیا و همه کشور بایستی یک سازمان متولی ساخت و توسعه و بهره برداری نمایشگاه شهر آفتاب باشند در غیر اینصورت نگاه پروژه ای است و طبیعتا هیچ سازمانی صد در صد موفقیت به دست نمی آورد.

او با اشاره به وضعیت توسعه نمایشگاه شهر آفتاب در دوره گذشته اظهار کرد: طی دوره گذشته در حوزه زیر ساخت حدود 40 درصد و در حوزه زیر نمایشگاهی 20 درصد  ساخته شده است. در واقع می توان گفت که نمایشگاه شهر آفتاب 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

قادری عنوان کرد: 20 درصد به عنوان فاز اول ساخته شده که مورد بهره برداری قرار گرفته است و نزدیک 76 نمایشگاه را برگزار کردیم و توانستیم توجه دولت، بخش خصوصی و شهرداری را به نمایشگاه معطوف کنیم.

مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهر آفتاب با بیان اینکه سه استراتژی را در دستور کار قرار دادیم، گفت: یکی از استراتژی ها انتقال نمایشگاه های پرمخاطب به منظور کاهش ترافیک و آلودگی زیست محیطی به شهر آفتاب است که سالانه بیش از 1500 میلیارد تومان درآمد پایدار برای شهرداری رقم بزند.

او ادامه داد: استراتژی دوم با تکمیل فاز دو و سه و حوزه خدماتی صورت می پذیرد و استراتژی سوم تبدیل نمایشگاه شهر آفتاب به منطقه آزاد تجاری و اتصال به فرودگاه امام خمینی است که فاز اول مطالعاتی آن به پایان رسیده و آماده ارسال به هیات دولت و مجلس هستیم.

قادری گفت:همه این ها را در کمیسیون زیربنایی دولت با موافقت هیات دولت به تصویب رساندیم.

مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهر آفتاب با بیان اینکه در دوره پنجم اتفاقات مهمی رخ داد، اظهار کرد: اولین کار ایجاد زیرساخت های حقوقی و قانونی برای این کار بود و دولت موافق این استراتژی ها است مسئله دیگر توسعه نمایشگاه و اجرای استرتژی ها بود که متاسفانه در این حوزه سازمان سرمایه گذاری موفق نبوده و ما هم به عنوان بهره بردار به این شیوه نقد شدید داریم و معتقدیم سازمان سرمایه گذاری در دوره پنجم نسبت به نمایشگاه موفق نبوده است و موجب نارضایتی بهره بردار است.

او افزود: امید داریم در دوره ششم شورای شهر و شهرداری  تهران با توجه به اینکه برخی اعضا در ایجاد و ساخت نمایشگاه حضور داشتند و مشکلات نمایشگاه را بهتر می دانند با اصلاح اساسنامه شرکت بهره بردار در شورا و اراده مدیریت شهری نسبت به تکمیل آن اقدام کنیم.

ناصر امانی | اعتمادآنلاین

ارزش نمایشگاه شهر آفتاب بیش از 50 هزار میلیارد است/ پیشنهاد تکمیل نمایشگاه شهر آفتاب به جای واگذاری

ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر و معاون مالی شهردار اسبق تهران در رابطه با وضعیت نمایشگاه شهر آفتاب گفت: فاز اول نمایشگاه در دوره ما (دوره شهرداری محمدباقر قالیباف) انجام شده بود و ما بر مبنای فاز اول آن را بهره برداری کردیم ولی بنا بود هر سه فاز آن اجرا شود.

او افزود: شورای شهر پنجم این موضوع را کنار گذاشت و از دستور کار خود خارج کرد.

امانی با بیان اینکه در دوران مدیریت شهری چهارم سرمایه گذاری بسیار خوبی در شهر آفتاب انجام شد، بیان کرد: ارزش نمایشگاه در حال حاضر چند ده برابر شده است. ما هزار و پانصد میلیارد تومان هزینه کردیم که در حال حاضر بیش از 50 هزار میلیارد تومان ارزش دارد ولی متاسفانه تکمیل نشد.

معاون مالی شهردار اسبق تهران در رابطه با علت تصمیم به واگذاری نمایشگاه شهر آفتاب به بانک شهر در دوران گذشته گفت: علت واگذاری ما هم اجرای فاز های بعدی و سرمایه گذاری در آن و برگزاری نمایشگاه ملی و بین المللی بود که دوستان قبلی این کار را انجام ندادند.

او ادامه داد: اگر به شرایط عادی برگردیم و نمایشگاه بین المللی تهران (سئول) دوباره بخواهد کار خود را آغاز کند،  مسائل ترافیکی و مشکلات عدیده تکرار خواهد شد.

امانی گفت: تکمیل نمایشگاه شهر آفتاب نسبت به واگذاری آن اتفاق بهتری خواهد بود البته این اتفاق می تواند با سرمایه گذاری بخش خصوصی یا مشارکت دولت رخ دهد و تکمیل شود. علاوه بر آن نمایشگاه شهر آفتاب را می توان به قطب گردشگری تبدیل کرد و اگر کامل شود و همه زیر ساخت ها برای برگزاری نمایشگاه ها تکمیل شود می تواند به درآمد پایدار شهری می رسیم.

عضو شورای شهر ششم در خصوص تبدیل نمایشگاه به منطقه آزاد افزود: طرح هایی است که می توان مطرح کرد اما اولویت اول تکمیل زیر ساخت های آن است و این ها فازهای 3 و 4 است. در فاز 2 باید زیر ساخت ها کامل شود و شهر آفتاب به مرکز نمایشگاه های شهر تهران تبدیل شود. نمایشگاه بین المللی تهران تحویل مدیریت شهری برای تبدیل به مراکز فرهنگی، ورزشی  فضای سبز شود تا آن را سرانه های شهر اضافه کرد.

او در رابطه با امکان واگذاری شهر آفتاب به بانک شهر گفت: باید در رابطه با این موضوع شهردار تصمیم بگیرد. در آن زمان (دوران شهرداری محمدباقر قالیباف) نظر شهرداری واگذاری بود که به شورا لایحه آورد. باید ببینیم نظر شهردار تهران تکمیل نمایشگاه است یا واگذاری آن.

امانی در پایان در خصوص پیشنهادش برای نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب اظهار کرد: پیشنهاد من جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و تکمیل فاز 2 آن است.

آب گرفتگی سالن نمایشگاه کتاب به دلیل بارش شدید باران | فیلم - تگ

پایان بی مهری به نمایشگاهی در جنوب پایتخت

نمایشگاه شهر آفتاب به دلیل دوری از مرکز پایتخت در ابتدا مورد بی مهری قرار گرفت اما با بردن مترو به آنجا این توجیه تکرار نشد با این وجود مدیریت شهری چهارم تصمیم بر واگذاری برای پرداخت بدهی ها گرفت. شورای پنجم با آن مخالفت کرد و نه بدهی ها پرداخت شد و نه پروژه شهر آفتاب تکمیل شد. شهر آفتاب تنها 20 درصد ساخته شده و حالا 50 هزار میلیارد تومان ارزش دارد. شهرداری تهران باید تصمیم بگیرد با واگذاری آن خود را از بدهی های هزاران میلیاردی خلاص کند یا با تکمیلش ارزش این سرمایه شهروندان تهرانی را بیشتر کرده و به آرزوی دیرینه قطب نمایشگاهی خاورمیانه برسد. به قول معروف یا بکش  یا دانه ده ، یا از قفس آزاد کن .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.