تاریخ انتشار : چهارشنبه 31 شهریور 1400 - 14:05
کد خبر : 5015

میزان یارانه دانش آموزان مشخص شد

در مدت اخیر ۲۴۲ میلیارد تومان هم از محل درآمد هدفمندی، برای هوشمندسازی و تجهیزات آموزشی مدارس و هنرستان ها اختصاص یافته است.
۷۴۴ میلیارد از یارانه‌ها به دانش‌آموزان رسید

آنچه در مدت اخیر از محل درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها و طبق قانون بودجه به دانش‌آموزان اختصاص پیدا کرده به بیش از ۷۴۰ میلیارد تومان ‌می‌رسد.

به گزارش ایسنا، هر ساله در تبصره ۱۴ قانون بودجه، وضعیت منابع و مصارف قانون هدفمندی یارانه مشخص می‌شود و دولت مکلف است بر اساس منابع کسب شده نسبت به پرداخت سهم بخش‌های مختلف تعیین شده در سمت مصارف اقدام کند.

گرچه سال‌ها منابع هدفمندی در حد پرداخت هزینه‌ یارانه نقدی بود و حتی با کسری مواجه می‌شد ولی به تدریج با افزایش منابع و عدم تغییر مبلغ یارانه‌ها، مازاد این درآمد به سایر بخش ها نیز اختصاص پیدا می کند.

اما یکی از محل‌های مصرف درآمد هدفمندی، حوزه دانش‌آموزی و مدارس است که گزارش های سازمان هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد در مدت اخیر پرداخت‌هایی در بخش‌های مختلف برای فعالیت‌های آموزشی و پرورشی، تجهیزات و کمک هزینه خرید تبلت و یا جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی انجام شده که به حدود ۷۴۴ میلیارد تومان می‌رسد. 

پرداخت ۳۵۲ میلیارد تومان به حساب وزارت آموزش و پرورش

بررسی جزئیات پرداخت‌های صورت گرفته از این حکایت دارد که در اجرای بند ۳۹ مصارف تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، ۳۵۲ میلیارد تومان بابت فعالیت های پرورشی و آمور تربیتی، کمک به تامین سرانه دانش آموزی مدارس ایثارگران، فعالیت های تربیت بدنی و ارتقای سلامت دانش آموزان، طرح جامع حمایت و ارتقاء پوشش تحصیلی مناطق محروم و کمک به توان بخشی دانش آموزان مدارس استثنایی به حساب وزارت آموزش و پرورش واریز شده است.

در حوزه فعالیت‌های پرورشی و امورتربیتی نیز ۳.۳ میلیارد تومان بابت اتحادیه انجمن اسلامی، پنج میلیارد سازمان دانش آموزی، ۳.۳ میلیارد بسیج دانش آموزی و ۲۵ میلیارد کمک برای دارالقران واریز شده است.

همچنین جهت بهبود فعالیت های آموزشی وپرورشی، ۲۸.۳ میلیارد تومان برای این فعالیت ها و در بخش تامین سرانه دانش آموزی بابت کمک به مدارس ایثارگران ۱۳ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

در سایر پرداخت‌ها نیز در راستای افزایش سلامت و فعالیت های بدنی دانش آموزان و همچنین تجهیز و نگهداری سالن های ورزشی در مدارس ۱۳۳ میلیارد، حمایت و رشد پوشش تحصیلی مناطق محروم ۱۲۶ میلیارد و برای حمایت از سازمان آموزش و پرورش استثنایی ۱۶ میلیارد تومان به حساب وزارت آموزش واریز شده است.

۲۴۲ میلیارد برای هوشمندسازی مدارس

اما در مدت اخیر ۲۴۲ میلیارد تومان هم از محل درآمد هدفمندی، برای هوشمندسازی و تجهیزات آموزشی مدارس و هنرستان ها اختصاص یافته است.

این پرداخت در راستای اجرای بند ۳۹ جدول تبصره ۱۴ ، برای خرید تبلت دانش آموازان بی بضاعت، هوشمندسازی مدارس، خرید تجهیزات هنرستان های و مدارس کار و دانش و تامین و تعمیر سیستم سرمایشی و گرمایشی و تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی ، به حساب سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور واریز شده است.

برای خرید تجهیزات هنرستانها و مدارس کار و دانش نیز ۶۶ میلیارد، خرید تبلت دانش آموزان بی بضاعت و هوشمندسازی مدارس ۱۶۶ میلیارد و برای تامین و تعمیر سیستم سرمایشی و تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی۱۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

پرداخت ۱۵۰ میلیارد برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

دیگر پرداخت‌های صورت گرفته طبق تبصره هدفمندی برای دانش‌آموزان، مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومانی است که به اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان اختصاص داده شده است.

این پرداخت در اجرای بند ۲۱ مصارف جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه صورت صورت گرفت؛ به طوری که در قانون بودجه سال جاری ۵۰۰ میلیارد تومان بخش مصارف برای فعالیت فرهنگی و اجتماعی به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی از طریق اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان پیش بینی شده است که در این مرحله ۱۵۰ میلیارد تومان به وزارت آموزش و پروش واریز شده است.

همچنین ۵۰ میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه برای اجرای این فعالیت‌ها به حساب وزارت آموزش و پرورش پرداخت شده است.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.