تاریخ انتشار : دوشنبه 15 شهریور 1400 - 9:35
کد خبر : 3195

محیط زیست تهران در دیدگاه عضو سابق شورای شهر

عضو سایق شورای شهر تهران گفت: شورای شهر ششم باید در زمینه حفظ، توسعه و فضای سبز به خصوص در کمربند سبز اقدامات مستمری داشته باشد
لزوم بالا بردن تاب آوری فضای سبز پایتخت توسط شورای شهر ششم

به گزارش تهران خبر؛ عضو سابق شورای شهر تهران، مدیریت شهری تهران را ثمره اقدامات مستمر و پیوسته شوراها در همه ادوار خود خواند و گفت: شورای جدید باید تاب آوری فضای سبز شهر را با توجه به تغییرات اقلیمی کشور ما در برابر خطرات بالا ببرد.

آرش حسینی میلانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به لزوم پیوستگی سیاست‌های مدیریت شهری اظهارکرد: فعالیت‌ها و اقداماتی که در جهت اصلاح روندها در مدیریت شهری انجام می‌گیرد، محدود به یک دوره مدیریتی نیست و انجام پروژه‌ها و رفع مشکلات در برخی موارد نیازمند عملکرد مستمر چندیدن دوره از شورای شهر است. لذا زمانی که شورای پنجم نیز کار خود را شروع کرد ، اقدامات مثبت زیادی نظیر لغو مصوبه برج – باغ انجام شد، در واقع امتدادی که در مدیریت شهری وجود دارد سبب اداره مناسب شهر می‌شود و هر دوره مستقل فعالیت نمی کند.

اصلاح چرخه مدیریت پسماند از اولویت های اصلی است

وی با اشاره به اهمیت مدیریت پسماند شهری گفت: یکی از اولویت های اصلی ما اصلاح چرخه مدیریت پسماند است. یکی از مهمترین اقدامات شورای شهر پنجم در این زمینه پیگیری و تصویب طرح جامع مدیریت پسماند بود. این طرح برنامه‌ای بیست ساله در این زمینه برای شهر تهران مشخص کرده که در بازه های پنج ساله تقسیم شده است. همچنین این طرح به تصویب شورا وفرمانداری نیز رسیده و فهرستی از مطالعات و اقدامات مورد نیاز برای دوره ۵ ساله اول در آن تبیین گردیده است.علاوه براین در راستای اجرای پروژه تفکیک از مبدا پسماند ها طرح کاپ نیز در دوره شورای پنجم در چهار منطقه اجرایی شده است. نتایج این طرح باید مورد بررسی شورای ششم قرار بگیرد و پیگیری شود.

حفظ فضای سبز مسئله‌ای غیر قابل چشم پوشی است

شورای شهر ششم در زمینه حفظ، توسعه و فضای سبز به خصوص در کمربند سبز اقدامات مستمری داشته باشد

میلانی حفظ فضای سبز را مسئله‌ای غیر قابل چشم پوشی خواند و گفت: موضوع بعدی طرح جامع فضای سبز است که مطالعات و اجرای آن در دوره پنجم شورای شهر به پایان نرسید و شورای شهر ششم باید در زمینه حفظ، توسعه و فضای سبز به خصوص در کمربند سبز اقدامات مستمری داشته باشد و با اتخاذ استراتژی ها و سیاست ها و نوآوری های مناسب از این پروژه صیانت کند. همچنین شورای جدید باید تاب آوری فضای سبز شهر را با توجه به تغییرات اقلیمی کشور ما در برابر خطرات بالاببرد.

عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به دیگر اقدامات مثبت شورای پنجم ادامه داد: پروژه دیگر شورای شهر پنجم تملک باغات با استفاده از تجمیع عوارض قطع درختان به خصوص در مناطق محروم بوده است. شورای شهر همچنین همواره در راستای محرومیت زدایی تلاش داشته و با استفاده از این طرح توانسته فضای سبز بسیاری از مناطق محروم را تامین کند.این پروژه در اولویت شورای ششم نیز قرار دارد و این خبر مسرت بخشی است.

تصویب لایحه ساختمان سبز در شورای شهر پنجم


به گفته‌وی، همچنین در شورای پنجم لایحه ساختمان سبز تصویب شد  ما باید در حوزه ساخت و ساز بخش خصوصی تلاش کنیم که ساختمان ها سازگار با استاندارد های محیط زیستی باشند و نزدیک به ویژگی های ساختمان سبز شوند. این طرح در شورای پنجم بیشتر با هدف فرهنگ سازی و تشویق اجرا شده و کمیته‌ای برای  تشویق ساختمان‌های سبز و دارای شناسنامه انرژی تشکیل شد. اگر شهرداری بتواند بستر ساختمان سازی سبز را فراهم کند بسیاری از مشکلات شهری حل خواهند شد.


میلانی به تشدید آلودگی هوا به خصوص در دوران شیوع کووید ۱۹ اشاره کرد و افزود: در رابطه با حل مشکل و مسئله آلودگی هوا، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و مترو اولویت شورای شهر پنجم بوده و باید اولویت دوره‌های بعدی نیز باشد. دولت در دوره مدیریت پنجم ۵۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس را وارد ناوگان کرد و امیدواریم دولت جدید همکاری بیشتری در این زمینه با شهرداری داشته باشد. همچنین کنترل ترافیک در شهر تهران و اجرای طرح ترافیک نقش بسیار مهمی در کنترل آلودگی شهر تهران دارد. هرچند شیوع ویروس کووید ۱۹ و در مقاطعی اجرا نشدن طرح ترافیک باعث بروز مشکلاتی در رابطه با آلودگی هوا شد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.