تاریخ انتشار : شنبه 13 شهریور 1400 - 12:10
کد خبر : 2967

جشن مهرگان ثبت جهانی می شود

حسن زاده، رئیس پژوهشکده مردم شناسی گفت: پرونده جشن مهرگان برای ثبت جهانی آماده است
پرونده جشن مهرگان برای ثبت جهانی آماده می شود

ابراساس آخرین خبرهای منتشر شده، پرونده جشن مهرگان برای ثبت جهانی آماده می شود.بیشتر بخوانید

علیرضا حسن زاده، رئیس پژوهشکده مردم شناسی و مجری این طرح بیان کرد: مهرگان پس از نوروز بزرگترین جشن ایرانیان باستان است که با اعتدال پاییزی، زمان برابری شب و روز پیوند داشته و در دوره هایی از باستان که آغاز پاییز، آغاز سال نو بود، برگزار میشده است.

حسن زاده با بیان اینکه جشن مهرگان به عنوان آیین مشترک ایران و تاجیکستان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار خواهد گرفت، افزود: این آیین هم اکنون در جوامع روستایی زرتشتیان ایران و مردم تاجیکستان اجرا می شود.

او مهرگان را آیین شکرگزاری نسبت به نعمت های خداوند دانست و بیان کرد: مهرگان گفتمانی است که انسان را به ایجاد رابطه صلح آمیز با طبیعت و قدردانی از نعمت های الهی که همان ثروت طبیعی است دعوت می کند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: بررسی این آیین در ایران و تاجیکستان در واقع ریشه های فرهنگی و تمدنی دو کشور را نشان می دهد و ثابت می کند که این دو سرزمین ریشه های دوستی جدانشدنی دارند.

حسن زاده گفت: در شرایطی که جهان آکنده از آسیب های زیست محیطی است این جشن انسان را به توسعه پایدار و حفاظت از طبیعت برای آیندگان فرا می خواند.

به گفته رئیس پژوهشکده مردم شناسی، در جلسه آینده شورای ثبت میراث ناملموس که به احتمال زیاد پاییز برگزار می شود، این پرونده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پرونده جشن مهرگان به پیشنهاد دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی در پژوهشکده مردم شناسی برای ثبت جهانی آماده می شود.

پرونده جشن مهرگان برای ثبت جهانی آماده می شود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.