تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 شهریور 1400 - 14:42
کد خبر : 2781

ضوابط شهرسازی و روند ساخت و ساز نباید زندگی در “خانه” را غیرممکن کند

به گزارش تهران خبر؛ عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در جریان بازدیدی که به مناسبت هفته دولت از خانه موزه شهید رجایی داشت، در خصوص شخصیت این شهیدگفت: زندگی، منش و رفتار “بنده وارانه” شهید رجایی همیشه مورد توجه و علاقه مردم بوده است.وی ادامه داد: ایشان چه در مقام معلم، چه

عبدالرضا گلپایگانی | اعتمادآنلاین


به گزارش تهران خبر؛ عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در جریان بازدیدی که به مناسبت هفته دولت از خانه موزه شهید رجایی داشت، در خصوص شخصیت این شهیدگفت: زندگی، منش و رفتار “بنده وارانه” شهید رجایی همیشه مورد توجه و علاقه مردم بوده است.
وی ادامه داد: ایشان چه در مقام معلم، چه وزیر یا نخست وزیر و چه رییس جمهور، همیشه از جنس مردم و در کنار مردم بوده اند و پست ها و سمت ها تأثیری در رفتار و سبک زندگی ایشان نداشت، همین موضوع موجب شناخت و درک بهتر وی از شرایط کشور شده بود. برای نظامی که در چارچوب معیارهای دینی و اسلامی بنا شده  است از مردم بودن و با مردم بودن یک رکن اساسی است، همان طور که حضرت علی (ع) فرمودند: “مردم، ستون هاي استوار دين هستند”. جداشدن از مردم و کوچ به محلات ثروتمندنشین برای مدیران یک جامعه اسلامی زیبنده نیست و محل و نوع زندگی، یکی از معیارهای تطبیق منش کارگزاران با منش اسلامی است.
گلپایگانی افزود: زندگی ساده شهید رجایی در دوره ای که مسئولیت وزارت، نخست وزیری و ریاست جمهوری را به عهده داشتند، ثروتی برای کشور و ملت محسوب می شود که باید آن را پاسداشت و ترویج کرد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت صیانت از زندگی در “خانه” ، اظهار داشت: محل زندگی در یک شهر و در یک کلانشهر گونه های متفاوتی دارد، اینکه ما بر این باور باشیم که کل شهر باید به آپارتمان تبدیل و صرفاً زندگی آپارتمان نشینی در شهر ترویج شود و برنامه های شهری و نظام ساخت و ساز به سمتی برود که کل شهروندان آپارتمان نشین شوند، اصلاً سیاست درستی نیست.
وی با بیان اینکه تفکر “زندگی در خانه، هزینه بالایی دارد” اشتباه است، گفت: هنوز بسیاری از مردم در محلات میانه و جنوبی شهر در خانه ها زندگی می کنند و تفاوت معنا داری بین سبک زندگی در خانه و زندگی در آپارتمان وجود دارد. یک مثَلی است که می گوید، ایرانی ها فرهنگ آپارتمان نشینی ندارند اما از نظر من، تعبیر درست این است که فرهنگ آپارتمان نشینی متناسب با زندگی ایرانی ها نیست. اگر ما زندگی ایرانی را دوست داریم باید بدانیم که محل بروز این سبک از زندگی “خانه” است نه آپارتمان.
گلپایگانی تصریح کرد: تفاوت اساسی زندگی در آپارتمان با خانه، ارتباطی است که خانه با عناصر طبیعی دارد و این ارتباط در آپارتمان کم رنگ تر است. وجود حیاط، یک حوض کوچک، گل و درختان عناصری هستند که انسان را به طبیعت نزدیک می کنند و این نزدیکی به طبیعت، آدمی را به محیطی آسوده تر و زیباتر می برد و روح انسان را جلا می دهد، همان طور که در روایت داریم که برای ایجاد فرج و شادی به سبزه، درخت و آب نگاه کنید چراکه موجب می شود آدمی جایگاه خود را در کره زمین بهتر ادراک و احساس کند و این رفاقت با عناصر طبیعی و پروراندن آن ها، پیوندی بین انسان و طبیعت برقرار و حس بندگی و بنده واری را تقویت می کند و شرایط ایجاد این ارتباط در خانه بسیار فراهم تر است. خانه هایی که ساده تر و از پیرایه های گران قیمت و اشرافی به دور هستند، روان را آسوده تر می کنند.
وی اضافه کرد: از همین جهات خیلی علاقه داشتم بازدیدی از منزل و محل زندگی مرد بزرگی چون شهید رجایی داشته باشم. ما ازاین قبیل خانه ها که محل زندگی سرمایه های اجتماعی بوده اند، زیاد داریم که از آن جمله می توان به خانه شهید چمران، خانه شهید مطهری، خانه شریعتی، خانه جلال آل احمد، خانه نیما و … اشاره کرد، این خانه ها عناصری هستند که نشان می دهد ما نباید سبک زندگی در خانه را از دست بدهیم و این خانه ها را باید حفظ کنیم. نباید طرح های شهری و ضوابط و مقررات شهرسازی را به سمتی ببریم که در شهرها زندگی در خانه غیرممکن شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.