تاریخ انتشار : یکشنبه 7 شهریور 1400 - 9:41
کد خبر : 2256

معتادان کمپی واکسینه شدند

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه درحال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر از مددجویان مراکز ماده ۱۶ دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند

پایان واکسیناسیون معتادان مقیم کمپ‌های ماده ۱۶ تا ۱۰ روز آتی

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه درحال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر از مددجویان مراکز ماده ۱۶ دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، پیش‌بینی کرد که تا ۱۰ روز آینده همه مددجویان مراکز اقامتی در کل کشور واکسینه شوند.

رضا تویسرکان‌منش ، درخصوص روند واکسیناسیون معتادان بیان کرد: باتوجه به اینکه مراکز ماده ۱۶، مراکز اقامتی تجمعی هستند و معتادان نیز دچار نقص سیستم ایمنی و مشکلات بهداشتی و تغذیه هستند و در معرض خطر قرار دارند، اواخر فروردین‌ماه نامه‌ای از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به دکتر جان‌بابایی، رئیس کمیته درمان وزارت بهداشت ارسال شد و در آن نامه درخصوص لزوم واکسیناسیون معتادان متجاهری که در مراکزی اقامتی ماده ۱۶ نگهداری می‌شوند، توضیح داده شد.

وی ادامه داد: اما به دلیل اینکه در آن زمان، واکسیناسیون کادر درمان در حال انجام بود و از سویی دیگر با مضیقه تولید واکسن روبه‌رو بودیم، باید برای این موضوع صبر می‌کردیم. با گسترش موج دلتا و سرایت بالای آن، نگرانی‌ها بیشتر شد و در این راستا نهم مردادماه نامه‌ای از سوی ستاد برای وزیر بهداشت فرستاده شد و ایشان با واکسیناسیون مددجویان مراکز ماده ۱۶ و کارکنان این مراکز موافقت کرد.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: در همان تاریخ از طریق سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، دکتر رئیسی هماهنگ شد و ایشان نیز دستور فوری و موافق را دادند و جلسه‌ای با همه ذی‌نفعان تشکیل و چند تصمیم گرفته شد؛ وزارت بهداشت تعهد کرد که سهمیه واکسن همه مددجویان و کارکنان این مراکز در کل کشور را در اختیار بگذارد، مراکزی مانند نیروی انتظامی، سازمان زندان‌ها و نیروی مقاومت بسیج که خودشان دارای بهداری هستند، در واکسیناسیون این مراکز کمک کنند و همچنین سایر مراکز مانند مراکز بهزیستی دانشگاه علوم پزشکی هر استان، منوط بر اینکه لیست مددجویان این مراکز به همراه کد ملی برای وزارت بهداشت ارسال شود، اقدام کنند.

تویسرکان‌منش با اشاره به معتادانی که فاقد کد ملی و اسناد هویتی هستند، اظهار کرد: در این راستا با وزارت بهداشت هماهنگ شد تا کدی که تحت عنوان اسکن عنبیه از معتادان در مراکز داریم را به عنوان کد یکتا از ما بپذیرند و با تغییراتی در سیستم ثبت در سامانه سیب وزارت بهداشت این امکان را داشته باشیم. به دنبال این هماهنگی‌ها، موضوع واکسیناسیون مددجویان در مراکز آغاز شد.

وی با بیان اینکه اولین مرکزی که واکسیناسیون در آنجا آغاز شد، مرکز فشافویه بود که در این مرکز بیشترین تعداد مددجو (بیش از ۵۰۰۰ نفر) نگهداری می‌شوند، گفت: مراحل واکسیناسیون طبق توافق در حال انجام است. البته با تعطیلاتی که در کشور شد، وقفه‌ کوتاهی رخ داد اما مجددا هماهنگی‌ها از هفته پیش آغاز شد و در کل کشور واکسیناسیون مددجویان در حال انجام است.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه درحال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر از مددجویان مراکز ماده ۱۶ دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، یادآور شد: مددجویانی در اولویت دریافت واکسن قرار دارند که دو هفته از قرنطینه آنها گذشته باشد، تست pcr آن‌ها منفی باشد و علامتی از بیماری کرونا را نداشته باشند و بیش از سه ماه تا موعد ترخیص آنها مانده باشد تا بتوانند دوز دوم واکسن را هم دریافت کنند.

تویسرکان‌منش با بیان اینکه با این معیارها و با هماهنگی‌های انجام شده با کمک بهداری ناجا، سازمان زندان‌ها، نیروی مقاومت بسیج و همکاری وزارت بهداشت واکسیناسیون شروع شده است، پیش‌بینی کرد که تا ۱۰ روز آینده همه مددجویان مراکز اقامتی در کل کشور واکسینه شوند

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.