تاریخ انتشار : یکشنبه 7 شهریور 1400 - 10:35
کد خبر : 2277

آخرین تحولات قیمت آپارتمان درتهران

در مردادماه سال ۱۴۰۰، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۰۹.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳.۱ و ۳۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مسکن

به گزارش تهران خبر، بر اساس گزارش بانک مرکزی از «تحولات بازار مسکن شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۰»، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۵.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۸.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. طبق اعلام بانک مرکزی، در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۰۹.۷ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر این اساس متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش یافته است، این در حالی است که رشد این نرخ در فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ به ترتیب، ۹۱.۷،‌ ۶۹.۷، ۵۶.۶ و ۴۳.۷ درصد بوده است.

حجم معاملات مسکن

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک زیربنا در مردادماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از مجموع ۵ هزار و ۴۹۹ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم  ۳۳.۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم  مذکور در مقایسه با مردادماه سال قبل حدود ۵.۳ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم  واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های «۶ تا ۱۰»، «۱۱ تا ۱۵» و «۱۶ تا ۲۰» سال ساخت افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم  ۱۶.۱ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قرار داده‌های مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم های ۱۰.۸ و ۸.۸ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
درمجموع ۷۳.۲ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در مردادماه سال ۱۴۰۰ مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵،۱۰،۲،۴،۱۴،۸،۱۵،۷،۱ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۶.۸ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

پایتخت نشینان بیشتر در کدام منطقه خانه خریده اند؟ | متوسط قیمت مسکن در تهران در مرز ۳۱ میلیون تومان

تحولات قیمت مسکن

در مردادماه سال ۱۴۰۰، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۰۹.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳.۱ و ۳۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۶۴۵.۶ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۱۴۴.۱ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۲.۲ و ۴۷.۸ درصد افزایش نشان می‌دهند.

توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در مردادماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی «۱۵۰ تا ۲۰۰» میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۷.۲ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است و دامنه‌های قیمتی «۲۰۰ تا ۲۵۰» و «۲۵۰ تا ۳۰۰» میلیون ریال به ترتیب با سهم‌های ۱۵.۹ و ۱۲.۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
در این ماه، توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده است که ۵۹.۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتمی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۳۰۹.۷ میلیون ریال) معامله شده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در مردادماه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای «تا ۶۰» مترمربع با سهم ۱۴.۹ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای «۶۰ تا ۷۰» و «۷۰ تا ۸۰» مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۴.۲ و ۱۲.۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. درمجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع، ۵۷ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب ارزش هر واحد مسکونی

در مردادماه سال ۱۴۰۰، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی موردبررسی، واحدهای مسکونی با ارزش «۱۰ تا ۱۵» میلیارد ریال با اختصاص سهم ۱۸.۳ درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش «۵ تا ۱۰» و «۱۵ تا ۲۰» میلیارد ریال به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۷.۷ و ۱۲.۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. درمجموع در این ماه، حدود ۵۰.۶ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۲۰ میلیارد ریال اختصاص داشته است.

تحولات اجاره‌بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در مردادماه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۳۷.۸ و ۴۱.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.