تاریخ انتشار : سه‌شنبه 2 شهریور 1400 - 12:12
کد خبر : 1796

ماجرای پاسکاری حضور اورژانس در مترو؛

مترو: اورژانس ورود پیدا نکرد/ اورژانس: شهرداری فضا نداد

حضور اورژانس در مترو جمله اقداماتی است که حرف و حدیث زیادی در مورد لزوم آن عنوان شده است اما دلایل عدم استقرار اورژانس در این محیط پر تراکم هنوز مشخص نیست و مسئولین آمادگی خود را اعلام می کنند بدون آن که اقدامی انجام شود.
نصب PSD در ایستگاه‌ھای مترو برای جلوگیری از خودکشی اثربخش است؟

شاید پیش از کرونا را به خاطر داشته باشد آنقدر ازدحام در مترو زیاد بود که کارکنان مترو جلوی درب می ایستادند تا مردم به داخل واگن ها هجوم نیاورند و بیشتر از این یکدیگر را به داخل هل ندهند. ممکن بود تنگی نفس، مشکلات قلبی و… برای هر فردی در آن شرایط ایجاد شود همچنین مشکلات و بیماری های خود افراد سبب می شد هر چند گاهی با صحنه تشنج و غش در مترو مواجه شویم. اما همه اتفاقات ناگوار نبود چند سال پیش خانمی در مترو فرزند خود را به دنیا آورد و همگان تیتر زدند اولین دختر مترو در دروازه دولت متولد شد. در هر صورت حضور هزاران نفری افراد در زیر زمین مخاطرات خاص خود را دارد. ایام کرونا هم تعداد مسافران کم نبوده است نزدیک 500 هزار نفر طی هفته گذشته در هر روز از مترو استفاده کردند اما چه امکاناتی برای حضور این جمعیت در شهر زیر زمینی وجود دارد و در برخورد با حوادث چه تضمینی برای ضمانت سلامتی افراد مشاهده می کنیم.

بنا بود اورژانس در زیر زمین پایگاه داشته باشد. سیدرضا معتمدی، معاون فنی و عملیات اورژانس تهران، در دی ماه 98 عنوان کرده است که« تفاهمنامه‌ای با شهرداری تهران و شرکت بهره برداری مترو منعقد شده است که مترو فضا و امکانات در اختیار ما قرار دهد تا در ایستگاه‌ها مستقر شویم. تفاهمنامه بعدی این است که از این پس ایستگاه‌های مترویی که ساخته می‌شود باید اورژانس تهران بازدید کند و در ایستگاه‌هایی که لازم است و پایگاه در نزدیک آن نداریم، هنگام موقع ساخت در محل پایگاه اورژانس هم ساخته شود.»
اما حالا پس از گذشت 2 سال از این خبر، اورژانس تنها در چند ایستگاه مترو حضور دارد. ایستگاه های مترو گاهی آنقدر ازدحام دارد که افراد عادی هم دچار تنگی نفس یا مشکلات ناشی از شلوغی می شوند. اما پیمان صابریان، سرپرست اورژانس کشور در رابطه با چرایی عدم حضور اورژانس در مترو علی رغم تفاهم نامه ای که وجود دارد، گفته است که فضای مناسبی در مترو به اورژانس از سوی شهرداری تهران داده نشده اما آماده همکاری هستیم.

دولت دوسال قبل از افزایش قیمت بنزین باید به حمل و نقل عمومی فکر می کرد ::  خبرگزاری خانه ملت

اورژانس به مترو ورود پیدا نکرد

علی عبدالله پور، سرپرست شرکت بهره برداری مترو در رابطه با تفاهم نامه ای که مدیریت قبلی با اورژانس منعقد کرده است به خبرنگار تهران خبر گفت: اطلاعی در خصوص این تفاهم نامه ندارم اما می دانم که بنا بود فضاهایی به اورژانس بدهیم تا مستقر شوند اما مشکلی که وجود داشت این بود که اورژانس باید 24 ساعته خدمات ارائه کند و فعالیت مترو تهران تا ساعت 22 بیشتر نیست.

او افزود: اورژانس به مترو ورود نکرد و یکی از مشکلاتی که بیان کردند حضور 24 ساعته در پایگاه بود. دیگر مشکلات این بود که آن ها فضایی مناسب اورژانس می خواستند یعنی اینکه آب در محل وجود داشته باشد تا بتوانند ضدعفونی و کارهای مربوطه را انجام دهند که این مسائل در ایستگاه های ما وجود ندارد؛ پایین ایستگاه های ما آبی وجود ندارد تا بتوانند مستقر شوند.

عبدالله پور تاکید کرد: آمادگی برای حل این مشکل وجود دارد و اگر موقعیتی پیش بیاید آن را بررسی می کنیم.

سرپرست شرکت بهره برداری مترو در خصوص شنیده هایی مبنی بر وجود روزانه یک سکته قلبی در مترو تهران گفت: این آمار تا حدی بزرگ نمایی است و اطلاعات درستی نیست.
او در خصوص حوادثی که در مترو رخ می دهد اظهار کرد: آماری در این خصوص ندارم. برخی ایستگاه ها اورژانس مستقر است و آمار روزانه یک نفر سکته قلبی غیر واقعی است.
عبدالله پور در رابطه با استقرار دستگاه های شوک قلبی در ایستگاه های مترو افزود: ممکن است مترویی در جایی از این دنیا این امکانات را داشته باشد. استفاده از این دستگاه ها نیروی خاص خود را می خواهد که نمی توان از آن در مترو استفاده کرد.

او ادامه داد: این مسائل با فلسفه وجودی مترو که انتقال مسافر بوده، متفاوت است. به گفته سرپرست شرکت بهره برداری مترو در اکثر متروهای دنیا چنین امکاناتی وجود ندارد.

کارهایی که روی زمین مانده و پاسکاری که ادامه دارد

تعداد زیادی از تهرانیان هر روزه از مترو برای تردد در سطح شهر استفاده می کنند و از آن جایی که به میزان کافی واگن وجود ندارد بعضا شاهد ازدحام هستیم اما در صورت بروز مشکل و حادثه ای در مترو پایتخت باید با اورژانس تماس گرفته شود و آن ها هم خود را به شهر زیر زمینی برسانند. مشخص نیست هر روزه چند نفر نیاز به دریافت این خدمات دارند اما استانداردهای جهانی برای حضور تعداد زیادی از مردم در یک نقطه به حضور پایگاه اورژانس تاکید دارد. از این رو این انتظار وجود دارد حداقل در خطوط پر رفت و آمد امکانات برای تضمین سلامتی مردم در نظر گرفته شود.

خودکشی در مترو تهران/ یک حادثه ناگوار دیگر + عکس | وقایع روز
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.