تاریخ انتشار : یکشنبه 31 مرداد 1400 - 7:57
کد خبر : 1513

علت ممنوعیت نشستن کودک در صندلی جلوی خودرو

وقتی  که کودک با جثه کوچک  در صندلی جلو قرار داده می شود آن کمربند برای آن اثری ندارد و با کوچکترین ترمز ناگهانی بچه پرتاب می شود و سرو اندام وی با متعلقات جلوی خودرو برخورد می کن

به گزارش تهران خبر، سرهنگ جوانبخت در خصوص عدم حضور کودکان در پارکینگ ها و نشستن کودکان زیر 12 سال در صندلی جلوی خودرو  توضیح داد .

سرهنگ رابعه جوانبخت کارشناس تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ در پاسخ یه این سوال که چرا کودکان زیر دوازده سال نمیتوانند در صندلی جلوی خودرو بنشینند گفت : در واقع این بند و تصمیم گیری پشتوانه علمی و تحقیقاتی  وسیعی دارد .

 وی گفت : بررسی ها نشان می دهد که کودکان بخاطر اینکه کوچکتراز دیگران هستند و سیستم عضلانی  ضعیف و شکننده تری از افراد بالغ دارند و به همین خاطر هست که وقتی در صندلی جلوی خودرو قرار می گیند و کمربند ایمنی که برای نگه داشتن افراد بزرگ سال طراحی شده است به هیچ عنوان برای آنها مناسب نیست و بازدارندگی مناسب را ندارد .

وی ادامه داد : وقتی  که کودک با جثه کوچک  در صندلی جلو قرار داده می شود آن کمربند برای آن اثری ندارد و با کوچکترین ترمز ناگهانی بچه پرتاب می شود و سرو اندام وی با متعلقات جلوی خودرو برخورد می کند و چون اندام کوچکی دارند نمی توانند آن عکس العمل مناسب را نشان دهند

سرهنگ جوانبخت گفت :  کودکان در چنین مواقعی درکیاز خطر را ندارند و واکنش هایی که افراد بزرگسال از خود نشان می دهند را نمیتوانند از خود نشان دهند و بیشترین میزان آسیب ها و صدمات را نیز در آنها شاهد هستیم و شکستگی دنده ها و جمجمه را می بینیم .

وی افزود : بعلاوه مواردی که گفته شد باید اضافه کرد که در خیلی از خودرو ها سیستم ایربک و سنسور کیسه هوا در جلوی داشبورد  و قسمت داخلی خودرو فعال هست و این بر اساس نیرو و فشاری  که برای آن تعریف شده فعال می شود و با یک ترمز ناگهانی  و اقدامی که در حین رانندگی انجام می دهید و آن فرمولی که برای کیسه هوا تعریف می شود کیسه هوا باز می شود و خیلی از موارد نشان داده که شاهد بودیم که این کیسه هوا باز شده و باعث لطمه و صدماتی به کودکی شده است چون بر اساس جثه و آناتومی بچه طراحی نشده است .

وی اشاره کرد :  توصیه ما این است که بچه ها به هیچ وجه به عنوان ترک نشین پشت موتورسیکلت سوار نشوند و حالا اگر پیش آمد که آنها را سوار کردید این نباشد که بچه شما را بگیرد و بچه ها حواسشان به اتفاقات پیرامونی می شود و دستشان آن قدرت را ندارد و یکلحظه حواسشان پرت می شود و و آن دست اگر رها شود اتفاقات ناگواری  صورت می گیرد و سعی شود بچه در جلوی پدر قرار بگیرد که پدر اگر اتفاقی افتاد بتواند مانع شود .

سرهنگ جوانبخت گفت : من خودم شاهد تصادفی ناراحت کننده بودم که لباس دختر بچه ای به میان پره های موتورسیکلت گیر کرد و تعادل پدر به هم خورد و انها با هم به زمین برخورد کردند و سر بچه با لبه جدول برخورد کرد و بچه از بین رفت .

وی بیان کرد : این اتفاقات ساده ای نیست که ما به راحتی از کنار آن بگذریم و برای همین است که والدین مسئولانه تر در خصوص برخورد با مسائل کودکان خود  تصمیم بگیرند .

سرهنگ جوانبخت افزود : ما با عابرین کوچک جثه ای روبرو هستیم و عابرین پیاده ای هستند که بخاطر جثه کوچکی که دارند در زاویه دید رانندگان بخوبی قرار نمی گیرند بسیاری از تصادفات را داشته ایم که بدلیل بی اطلاعی  و ناآگاهی صورت گرفته است و توصیه به همه راننده ها این است که در پارکینگ ها اگر شروع به حرکت کردند حتما حواسشان به دور خودرو باشد و اگر فکر می کنند که بچه ای در محل پارکینگ ها و شهربازی ها هست حتما قبل از حرکت نسبت به حضور بچه ها مطلع شوند و حتی با بوق زدن از این موضوع مطلع گردند .

وی گفت : مطمئن شوید که بچه ها از حضور شما آگاه هستند و در پاریکنگ و رمپ ها وجاهایی که گمان می کنید کودکان حضور دارند نسبت به هشدار به انها و عبور مطمئن از محل مطمئن شوید

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.