تاریخ انتشار : شنبه 30 مرداد 1400 - 14:36
کد خبر : 1470

باآخرین روش بارداری آشنا شوید

به گزارش تهران خبر یکی از روش‌های رایج درمان ناباروری، آی وی اف (IVF) یا لقاح آزمایشگاهی نام دارد که به دلیل شانس موفقیت نسبتاً بالا برای فرزندآوری، در بسیاری از مراکز درمان ناباروری ایران و جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای داشتن تجربه یک آی‌وی‌اف موفق باید علاوه بر آمادگی‌های روحی و جسمی زوجین

برای درمان ناباروری به روش آی وی اف به کجا برویم؟

به گزارش تهران خبر یکی از روش‌های رایج درمان ناباروری، آی وی اف (IVF) یا لقاح آزمایشگاهی نام دارد که به دلیل شانس موفقیت نسبتاً بالا برای فرزندآوری، در بسیاری از مراکز درمان ناباروری ایران و جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای داشتن تجربه یک آی‌وی‌اف موفق باید علاوه بر آمادگی‌های روحی و جسمی زوجین پیش از درمان، مناسب‌ترین مراکز درمانی و متبحرترین پزشکان انتخاب شوند. بنابراین آشنایی با بهترین و حرفه‌ای‌ترین مراکز درمان نازایی ایران در کنار آگاهی از روش آی وی اف، اهمیت زیادی برای زوج‌های نابارور خواهد داشت.

روند درمان ناباروری به روش آی وی اف چگونه است؟

به‌طورکلی، روند درمان ناباروری به روش IVF در اکثر مراکز درمانی دارای پروسه مشخص و دقیقی است و پزشک پیش از آغاز آی‌وی‌اف، مراحل درمان را به اطلاع زوجین می‌رساند. قبل از آی‌وی‌اف با انجام آزمایش اسپرم برای مرد و تست ذخیره تخمدان (آزمایش AMH) برای زن، وضعیت اسپرم‌ها و تخمک‌ها جهت باروری مشخص می‌گردد.

داشتن ذخیره تخمدان مناسب برای بارداری ضروری است و برای درمان ناباروری به روش آی وی اف، بهتر است مقدار  هورمونAMH  در خون بهتر است  بیش از 1 نانوگرم بر میلی‌لیتر باشد.

آزمایش amh

علاوه بر آزمایش‌های بالا، آزمایش عفونت نیز جهت تعیین هر نوع بیماری عفونی در زوجین _از قبیل ایدز و هپاتیت_ صورت می‌گیرد. انجام سونوگرافی داخل رحمی جهت عکس‌برداری از بخش داخلی بدن و تعیین میزان آمادگی رحم برای بارداری ضرورت دارد. لازم به ذکر است که در مراحل پیش از IVF گاهی بنابر وضعیت مادر، داروهایی همچون قرض ضدبارداری، پروژسترون، آگونیست یا آنتاگونیست تجویز می‌شود.

با آغاز پروسه آی‌وی‌اف از ابتدای قاعدگی، آزمایش خون به‌منظور سنجش هورمون‌های استرادیول و استروژن انجام می‌شود و سونوگرافی واژینال برای بررسی کیست تخمدان، سایز فولیکول‌ها و چگونگی خون‌رسانی به رحم به کار می‌رود. تکرار سونوگرافی در روز پنجم قاعدگی به بررسی بیشتر ضخامت آندومتر و رشد فولیکول‌ها کمک می‌کند و دو تست خون هم جهت اندازه‌گیری سطح استروژن، از فرد گرفته می‌شود.

نخستین مرحله آی وی اف شامل تحریک تخمدان‌ها است که به کمک داروهای باروری انجام می‌گیرد. تزریق منظم این داروها طی 7 الی 10 روز، به افزایش رشد تخمک‌ها و کنترل عملکرد تخمدان کمک می‌کند. پس از بررسی وضعیت تخمدان با آزمایش خون و سونوگرافی واژینال و درصورت مشاهده چهار فولیکول به ابعاد 18 تا 20 میلی‌متر به همراه استروژن بالای 2000 pg/ml، آمپول هورمون HCG به زن تزریق می‌شود. معمولاً پس از 34 الی 36 ساعت می‌توان عمل پانکچر یا تخمک‌کشی را انجام داد.

عمل پانکچر (Follicular puncture) یا تخمک کشی، دومین گام از روند درمان ناباروری به روش آی وی اف است که به منظور استخراج تخمک از فولیکول تخمدان انجام می‌شود. پس از تحریک تخمدان‌ها با داروهای هورمونی نظیر گنادوتروپین (HCG)، مایع داخل فولیکول‌ها به همراه تخمک‌های داخل آن از طریق یک سوزن متصل به پروب از راه واژن خارج میگردند. پس از آن تخمک های باکیفیت در محیط آزمایشگاه با اسپرم شسته شده لقاح پیدا می‌کنند.

برای اینکه درباره عمل پانکچر یا تخمک کشی و مراقبت‌های قبل و بعد از آن، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

نهایتاً با قرارگیری تخمک و اسپرم در کنار هم به روش آی وی اف یا تزریق مستقیم اسپرم به داخل تخمک با روش میکرواینجکشن، لقاح صورت می‌پذیرد. اغلب پس از گذشت چند تقسیم سلولی طی 5 روز، می‌توان تعداد مشخصی از رویان‌ها را بدون درد و بیهوشی به رحم زن منتقل کرد و با گذشت 14 روز از عمل انتقال جنین، آزمایش بارداری را جهت اطمینان از آغاز حاملگی انجام داد. در کل، مراحل انجام آی‌وی‌اف بین 3 تا 6 هفته طول می‌کشد؛ بنابراین بهره‌مندی از تخصص یک تیم پزشکی متبحر و مجرب، شانس موفقیت درمان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

روش آی وی اف

بعد از آی وی اف چه اتفاقی می افتد؟

درمان ناباروری به‌وسیله آی‌وی‌اف مانند بسیاری دیگر از روش‌های پزشکی، گاهی دارای عوارض و پیامدهایی است که معمولاً به‌راحتی کنترل و رفع می‌شود. تغییرات خلق‌وخو، تنگی نفس، حساس شدن پستان‌ها، یبوست، نفخ مختصر، گر گرفتگی، افزایش وزن غیرعادی، سندرم تحریک بیش‌ازحد تخمدان‌ها و سرطان تخمدان ازجمله عوارض احتمالی مصرف داروهای تحریک تخمدان به شمار می‌رود. در پی عمل تخمک‌کشی نیز ممکن است عوارضی مانند هایپر شدن، خون‌ریزی، درد لگن، تب، عفونت، وجود خون در ادرار، آسیب‌دیدگی روده و مثانه یا رگ‌های خونی و… مشاهده شود. بنابراین لازم است بانوان پس از آی وی اف اقدامات و مراقبت‌هایی را مدنظر قرار دهند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • استراحت نسبی به مدت 3 روز
 • عدم رابطه جنسی تا 17 روز
 • اجتناب از فعالیت‌های ورزشی شدید و جابجا کردن اجسام سنگین
 • خودداری از شنا یا قرارگیری در وان حمام تا 2 روز بعد از IVF
 • عدم استفاده از تامپون یا دوش واژینال
 • مصرف میوه، سبزیجات تازه و غذاهای ملین برای جلوگیری از یبوست

بهترین مراکز درمان آی وی اف در ایران

در شهرهای ایران، مراکز درمانی مختلفی برای درمان نازایی و ناباروری وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به دلیل عملکرد قابل‌قبول و موفقیت بالای درمان، پذیرای بیمارانی از ایران و دیگر کشورها می‌باشند. بهترین و معتبرترین مراکز درمان IVF در ایران عبارت‌اند از:

 • مرکز درمان ناباروری رویان تهران

 این مرکز با آغاز فعالیت از سال 1370 و انجام تحقیقات علمی روی سلول‌های بنیادی و ناباروری، به موفقیت‌های زیادی دست یافته که ازجمله آن‌ها باید به راه‌اندازی اولین بانک سلول‌های بنیادی جنینی و غیر جنینی ایران، راه‌اندازی بانک تخمدان، تولد نخستین نوزادان با تکنیک‌های IVF و ICSI و PGD در ایران، تأسیس بانک خصوصی و عمومی خون بند ناف و… اشاره کرد.

 • مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا تهران

 این مجموعه به‌عنوان یک مرکز مجهز و معتبر، خدمات مختلفی را در حوزه درمان ناباروری ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها شامل درمان سقط مکرر، لقاح آزمایشگاهی (IVF)، درمان‌های جایگزین همچون تخمک اهدایی و اسپرم اهدایی و… می‌باشد. از مهم‌ترین بخش‌های مرکز ابن‌سینا باید کلینیک‌های درمان ناباروری، سلامت مادر و جنین، سلامت جنسی، اندومتریوز و… را نام برد.

 • بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مادر یزد

 بیمارستان مادر یزد با آغاز فعالیت از سال 1374، نخستین مرکز تخصصی و فوق تخصصی درمان نازایی وابسته به بخش خصوصی و یکی از بهترین مراکز IVF محسوب می‌شود که بخش‌هایی مانند نازایی، رادیولوژی، اتاق عمل، اتاق زایمان، جراحی زنان، داروخانه و… را دربر گرفته است.

 • پژوهشکده علم تولیدمثل یزد

 این پژوهشکده با دریافت عنوان «قطب علمی و اصلی ایران در زمینه تولیدمثل و درمان ناباروری» از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، مرکزی پیشرفته و مجهز به‌حساب می‌آید که فعالیت خود را از سال 1368 آغاز کرده است. مهم‌ترین خدمات این مرکز عبارت‌اند از: بیماری‌های زنان و زایمان، میکرواینجکشن، IVF، IVM، IUI، فریز تخمک و امبریو، کشیدن تخمک، معاینه و درمان رحم و تخمدان از طریق هیسترسکوپی و لاپاراسکوپی، اورولوژی، غدد، روان‌پزشکی و… .

 • مرکز باروری و ناباروری اصفهان

 این مجموعه با آغاز فعالیت خود از سال 1372 و انجام خدمات پزشکی مختلف مانند آی‌وی‌اف، انتقال جنین، سرکلاژ، هیستروسکوپی، اهدای تخمک، فریز جنین، لاپاراسکوپی، آمنیوسنتز، میکرواینجکشن، رحم جایگزین، سندرم هایپراستیمولیشن و…، به درصد موفقیت بالایی در زمینه درمان نازایی و ناباروری دست یافته است.

 • مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری نوین مشهد

 در مرکز درمانی فوق تخصصی نوین مشهد که از سال 1386 شروع به فعالیت کرده، می‌توان از خدمات درمانی و پزشکی در حوزه‌های ناباروری، سقط مکرر، سلامت جنین پیش از لانه‌گزینی و… بهره‌مند شد.

یزد قطب درمان ناباروری ایران

یزد، قطب درمان ناباروری ایران و یکی از بهترین مراکز درمان نازایی در سطح منطقه است که با داشتن امکانات به‌روز و برخورداری از تجارب اساتید برجسته‌ای همچون «دکتر عباس افلاطونیان؛ بنیان‌گذار روش IVF در درمان ناباروری در ایران»، هرساله پذیرای طیف وسیعی از زوج‌های نابارور ایرانی و غیر ایرانی می‌باشد. برای آشنایی با بهترین مراکز درمان آی‌وی‌اف کشور و ایجاد ارتباط با پزشکان متخصص می‌توانید به وب‌سایت رادینا سلامت به آدرس www.raadinahealth.com  مراجعه کنید.

منبع: رادینا سلامتانتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.