تاریخ انتشار : شنبه 23 مرداد 1400 - 9:19
کد خبر : 914

زاکانی؛

به ضرورت جابجایی سنگر جهاد، از نمایندگی مردم قم استعفا می‌دهم / تهران نیازمند مدیریت راهبردی و به خدمت گرفتن شایستگان است

زاکانی گفت: در تمام سال‌های گذشته خدمات زیادی به مردم پایتخت ارائه شده است خصوصاً در زمان مدیریت دکتر قالیباف برجستگی‌های ویژه‌ای بروز و ظهور پیدا کرد.
پاسخ تند زاکانی به مهاجری: تازه کاری راه شهرتش را نجس کردن چشمه دیده است

به گزارش تهران خبر«علیرضا زاکانی» نماینده مردم قم در نشست علنی مجلس در روز شنبه در جریان بررسی تقاضای استعفای خود از نمایندگی استان قم و پذیرفتن شهرداری تهران گفت: در 12 سال نمایندگی مردم شریف و بزرگ تهران و یک سال خدمتگذاری پرافتخار مردم مهربان، صبور و انقلابی شهر مقدس قم بارها پشت این تریبون قرار گرفتم، نطق سالانه و اضطراری، موافقت و مخالفت با طرح ها و لوایح و برنامه وزرا، استیضاح های نفس گیر و ارائه گزارش های مختلف هر یک خاطره ای به یادماندنی برای این همکار و برادر کوچک شما بوده است. امروز روزی دیگر و کاملا متفاوت است، هرگز تصور نمی کردم روزی برای خداحافظی با همکاران عزیزم و کسب اجازه برای رفتن به سنگر دیگر سخن بگویم. گویی در جمع همرزمان خود در جبهه برای تغییر محل ماموریت در خط مقدم حرف می زنم.

او ادامه داد: فرمانده بزرگوارم حاج محمد کوثری و ده ها رزمنده جانباز حاضر در جلسه می دانند چه می گویم. اتفاقی که هم تلخ است هم شیرین. تلخ است چون از یک عرصه خدمتگزاری و از تک تک شما عزیزان جدا می شوم و به فضل الهی شیرین خواهد بود چرا که مقدمه خدمت در عرصه و میدانی جدید با همسنگرانی دیگر به مردم خواهد شد. شرایط امروز انقلاب بسیار حساس و دارای فرصت های عظیم و در معرض تهدیدهای جدی است، جریان انقلاب در یک مقطع بی نظیر در تاریخ 43 ساله جمهوری اسلامی و در مقابل اندوهی از کارهای فوری و اولویت دار فرصت های مهمی برای خدمتگزاری در دولت، مجلس و شوراها و در کنار دستگاه قضایی به دست آورده است.

نماینده کنونی مردم قم درتهران بیان کرد: با وجود نارضایتی های زیاد مردم از ندانستن ها، نخواستن ها و نتوانستن ها در 8 سال اخیر، امیدواری های زیادی نیز به انسجام و ادامه یکپارچه نیروهای انقلاب در قوای سه گانه و شوراها برای حل مشکلات وجود دارد. در این میان آنچه ضرورت بیشتری دارد ارتقای سرمایه اجتماعی نظام است که باید در صدر همه اقدامات ما قرار گیرد. کاهش سرمایه اجتماعی در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران مرکز تصمیم گیری نظام اسلامی و نماد آن بیشتر از سایر نقاط دیگر کشور زشتی خود را نشان داده است. لازم است احیا و ارتقاء، پیوست تمام فعالیت های خدمتگزاران جدید مردم در شورای شهر و شهرداری تهران قرار گیرد. اداره شهر با به میدان آمدن مردم با محوریت نخبگان در تعیین اولویت ها، مشارکت در طرح های فنی، عمرانی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، خدماتی، بهداشتی، رفاهی و نیز سهیم کردن مردم در نتایج برنامه های تحولی به گونه ای که برای آحاد شهروندان قابل لمس باشد همراه با احترام به حقوق شهروندی و حریم خصوصی در کنار تامین حقوق اجتماعی ارتقاء معنویت و جهش شاخص عدالت در برخورداری از امکانات شهری و خدمات عمومی و ایجاد رفاه و آسایش بخشی از برنامه هایی است که می تواند سرمایه اجتماعی نظام اسلامی را ارتقاء بخشد.

زاکانی گفت: در تمام سال‌های گذشته خدمات زیادی به مردم پایتخت ارائه شده است خصوصاً در زمان مدیریت دکتر قالیباف برجستگی‌های ویژه‌ای بروز و ظهور یافت؛ تکمیل همه خدمات قبلی، درس گرفتن از تجارب همگان، عدم تکرار اشکالات برخی دوره‌ها، توجه توأمان به روح و کالبد شهر و تلاش برای ارتقاء سطح امورات فرهنگی و اجتماعی در کنار توسعه کالبدی مناسب تهران و تقویت فرهنگ و سبک زندگی ایرانی – اسلامی با بهره‌گیری از آموزه‌های اسلامی و میراث ملی در پرتوی پژوهش‌های کاربردی و مطالعات تطبیقی نخبگان و دانشگاهیان و حوزویان از رویکردهای ضروری و جدی در دوره جدید مدیریت شهری خواهد بود. مدیریت کلانشهر تهران تک بعدی و منحصر در یک تخصص نیست و تمام مولفه‌های زندگی مردم از جمله اقتصاد، عمران، انرژی، محیط زیست، بهداشت و سلامت، حمل و نقل، فرهنگ و اجتماع، فناوری، آموزش و امنیت را در بر دارد و نیازمند مدیریت راهبردی و به خدمت گرفتن شایستگان است.

فرآیند انتخاب شهردار تهران از امروز آغاز می شود

رئیس کنونی مرکز پژوهش های مجلس بیان کرد: از این رو به کمک و یاری تمام کمیسیون‌های تخصصی به ویژه کمیسیون شوراها و فراکسیون‌های موضوعی خصوصاً مدیریت شهری در مجلس نیازمند هستم؛ لذا ارتباط مستمر با نمایندگان در دستور کار جدی اینجانب خواهد بود و با این ارتباط از مجلس جدا نخواهم شد،علاوه بر اینکه تجربه و کارکرد و توانایی‌های شهرداری تهران در خدمت تکمیل و ارتقاء زیرساخت‌های خدمت‌رسانی مجلس قرار خواهد گرفت. رفع مشکلات تهران، آلودگی هوای 350 روزه این شهر و ناپایداری حدود 12 هزار هکتار بافت ناپایدار در این شهر در کنار اجحافی که نسبت به برخی از شهروندان به ویژه بانوان، جوانان و سالمندان و معلولان در این شهر صورت می‌گیرد و مشکلات متعدد شهرداری تهران به ویژه بدهی کلان انباشت شده حدود 70 هزار میلیارد تومانی و وصول مطالبات فراوان، زیرساخت‌ها و ناوگان حمل و نقل فرسوده در شهر در کنار ضرورت ایجاد درآمد پایدار در پیگیری تحول امیدآفرین و هوشمندسازی امور نیازمند همبستگی ملی و حاکمیتی و همراهی دولت، مجلس، دستگاه‌های قضایی و نهادهای انقلابی همچون بسیج مردمی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرائی، نیروهای مسلح، سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی، همچنین دانشگاه ها و حوزه‌های علمیه و اندیشکده‌ها و بخش خصوصی دانش بنیان و کارآمد است که به لطف خدا برای اینجانب ارتباط وثیق و مفید و اعتماد متقابلی با این مجموعه‌ها فراهم است.

او ادامه داد: گر چه امروز به ضرورت جابجایی سنگر جهاد، از نمایندگی مردم قم استعفا می‌دهم و از این بابت شرمنده همه این عزیزان بویژه مراجع عظام تقلید و علما هستم، اما به لطف الهی و مدد حضرت فاطمه معصومه (سلام ا… علیها) ارتباطم را با متن مردم قم و طلاب و علما و فضلا و مراجع عظام تقلید حفظ خواهم کرد تا این مسیر فیض را برای خود نگاه دارم. لذا دفتر کنونی‌ام در قم تعطیل نخواهد شد و در صورت حضور در جلسات  هیأت دولت، به عنوان عضوی کوچک، مطالبات و نیازهای اساسی مردم عزیز، بصیر و صبور و قدرشناس قم را با مشورت دو نماینده عزیز و دو خادم دیگر آستان اهل‌البیت (علیهم السلام) دنبال خواهم نمود. در دیدارهایی که با افراد موثر این استان و مجموعه های فعال انقلابی شهر بویژه آیت الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علیمه قم، آیت الله اعرافی مدیرحوزه های علمیه سراسر کشور، آیت الله آشتیانی نماینده ادوار مجلس و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و فضلای گرانقدر  داشتم، همگان به بزرگی و اهمیت تهران و کار در ام القرای جهان اسلام تاکید داشتند. گرچه در فضای رسانه ای عده ای کوشیدند خلاف این واقعیت را تبلیغ نمایند.

زاکانی افزود: از همکاران عزیزم در مرکز پژوهش‌های مجلس به‌ویژه جوانان متخصص ونخبه فعال در این مجموعه خدمتگزار تشکر می‌کنم و برای قصورها و کاستی‌ها از همه نمایندگان عزیز پوزش می‌طلبم. برنامه‌های تحولی یکسال اخیر که با معاضدت ریاست و هیات رئیسه گرامی مجلس همراه بود، طبعا بدنه دانشمند و خدوم مرکز پژوهش‌ها را با فراز و فرودهایی مواجه ساخت که از تحمل و همراهی شان سپاسگزاری میکنم و برای مدیریت آینده آن، آرزوی توفیق و تکمیل راه طی شده را از خداوند متعال مسألت دارم و خود نیز با همه وجود در خدمت رشد و ارتقاء این مجموعه گرانسنگ و خدمت شایسته به شما همکاران عزیز خواهم بود.خدمات متقابل مجلس و مجموعه‌های اجرائی در طی همه سال‌های گذشته یک عرف پذیرفته شده و موفق بوده است. هرگاه ضرورتی ایجاب کرده بزرگانی چون مقام معظم رهبری از  نمایندگی مجلس به ریاست‌جمهوری رفته‌اند. همچنین مجلس شورای اسلامی تا کنون ده‌ها وزیر موفق به دولت‌های مختلف هدیه کرده و انشاالله تقدیم خواهد کرد.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: امروز در جمع ما چندین نماینده با سابقه وزارت حضور دارند از جمله دکتر مصری، دکتر حاج‌بابایی، دکتر نیکزاد، دکتر حسینی، مهندس میرسلیم، دکتر زاهدی، دکتر پزشکیان و دکتر تقی‌پور، که برخی از این عزیزان در میانه خدمت نمایندگی به دعوت رئیس جمهور وقت به دولت رفته‌اند و برخی نیز پس از وزارت، تجربه اجرائی خویش را به پارلمان و خانه ملت آورده‌اند. همچنانکه امروز ریاست مجلس، تجربه گرانسنگ سالها خدمت در شهرداری تهران، ناجا و سپاه را پشتوانه خدمت در سنگر مجلس نموده است. تلقی ناتوانی نمایندگان برای انجام مسئولیتهای اجرائی امری نادرست و نفی همه تجارب گذشته و نادیده گرفتن توانمندی همه نمایندگان به ویژه معرفی دو وزیر فعلی از مجلس است.  آنچه از نظر شرع و عقل مذموم  است تلاش و دست و پا زدن برای کسب مناصب دنیوی چه تقنینی، چه اجرایی و چه قضایی است و فرمایش رهبر فرزانه انقلاب در دیدار مجازی خرداد 1400 با نمایندگان مجلس ناظر بر همین نکته بود که شخص نماینده نباید از همان ابتدا که به مجلس آمده چشم به مناصب بالاتر داشته باشد و خود را برای رسیدن به آن به آب و آتش بزند. البته هر کس باید به باطن خود رجوع نماید که «بل الانسان علی نفسه بصیره».

 منبع: برنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.