تاریخ انتشار : یکشنبه 17 مرداد 1400 - 13:22
کد خبر : 694

افکار عمومی رانندگان در دستان پاک خبرنگاران

سرهنگ علی همه خانی ضمن تبریک هفدهم مرداد ماه روز خبرنگار به تمامی اصحاب رسانه ، از نقش و اثر بخشی بسزای خبرها و گزارش های تهیه شده توسط خبرنگاران و نقش آن در کاهش تصادفات و کاهش جانباختگان خبر داد .

به گزارش تهران خبر؛ سرهنگ علی همه خانی ضمن تبریک هفدهم مرداد ماه روز خبرنگار به تمامی اصحاب رسانه ، از نقش و اثر بخشی بسزای خبرها و گزارش های تهیه شده توسط خبرنگاران و نقش آن در کاهش تصادفات و کاهش جانباختگان خبر داد .

وی ادامه داد :خبرنگاران با گزارشاتی که تهیه می کنند اثر مستقیمی بر کاهش تصادفات و کاهش تلفات انسانی دارند و می توانند خبرهایی که در حوزه حوادث و تصادفات تنظیم می کنند اثر مستقیم بر عوامل انسانی که یکی از اضلاع مثلث علل تصادفات می باشد تاثیرگذاشته و از آمار کشته ها و حوادث بکاهند .
سرهنگ همه خانی گفت :عامل اصلی تصادفات ، مثلث انسان ، راه و وسیله نقلیه است که اصحاب رسانه با تنظیم اخباری که می تواند بر عامل “انسان” اثرگذار باشند و بطور مستقیم وی را تحت تاثیرگذاشته و از وقوع حادثه ای جلوگیری نمایند .
همه خانی گفت : امروزه و در عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات این رسانه ها هستند که بردیگر عوامل سبقت گرفته اند و مخاطبینی که اخبار را دنبال می کنند به ضم پایبندی و اطمینان و درونی شدن اثر اخبار بر ذهن واقعیت پذیر آنها ، بیشترین اثر بخشی را در این حوزه دارند و اگر خبرنگاری گزارشی از یک تصادف تهیه کند و زوایای پیدا و پنهان آنرا به نمایش بگذارد ، تا حدود بسیار زیادی می تواند وی را از ارتکاب به تخلف دور نماید .
وی بیان داشت : کارکرد نقش فرهنگ سازی رسانه ها یک ابزار قوی برای خبرنگاران است که می توانند از آن برای کاهش تخلفات فرهنگ سازی در حوزه ترافیک استفاده نمایند و با هوش و دقتی که دارند حس راننده خوب را به شهروندان القا و تاثیرات تخلف ونتیجه رفتارهای مخرب ترافیکی را در ذهن آنها بگنجانند .
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ گفت : خبرنگاران چه در حوزه های نوشتاری و تصویری می توانند با بهره گیری از جنبه های مثبت چون رسیدن به سلامت به مقصد و منفی مانند ترس از تصادفات هولناک و واژگونی ها می توانند از رسانه ها به عنوان عاملی برای کاهش تصادفات و افزایش ضریب ایمنی در رانندگی استفاده لازم و حداکثری تاثیرگذاری بر افکار عمومی را ببرند و رانندگان را میخ کوب گزارش خود نمایند .
وی افزود : اگر ما سوانح رانندگی و تلفات انسانی را به عنوان دومین عامل مرگ و میر در پس از جنگ بگوییم گزافه نگفته ایم و هنرمندی خبرنگاران از اینجا خود را به عالم هنر نشان می دهد که حتی اگر یک کشته هم از این آمار کسر گردد این خبرنگار است که با قلم ، دوربین ، میکروفن و کاغذ خود ایفای نقش کرده و آن راننده بعد از رسیدن ایمن به مقصد به یاد آنچه دیده و خوانده و شنیده است هم اگر نیافتد باز هم خبرنگار رسالت انسانی خود را انجام داده و در واقع جان وی را با ابزار خود نجات داده است .

سرهنگ همه خانی گفت : چگونه می توان همه آحاد جامعه و رانندگان را از طریق ایفای نقش خبرنگاری و دیدن گزارشات تصویری و تماشای تیزرهای ترافیکی به سمت رعایت قوانین و مقررات برد ؟ و میزان تبعیت از قوانین را در جوامع گوناگون ، به یک سطح شکل داد ؟
وی ادامه داد : بررسی ها نشان می دهد اجرای قانون به تنهایی در این خصوص تاثیرگذار نبوده و خبرنگاران با دستان و قلم توانمند خود می توانند یاری گر پلیس راهور باشند و با گزارش هایی که تهیه می کنند و متن هایی که می نویسند باعث افزایش آگاهی شهروندان و آموزش توام با اعمال قانونمندی می شوند که در ادامه می تواند تاثیر به سزایی را در کاهش سوانح رانندگی و تلفات انسانی،داشته باشد.
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ در پایان گفت : پلیس راهور تهران بزرگ همیشه خود را درکنار اصحاب رسانه دیده و بر این باور است که اجرای قانون و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی بیشتر از آنکه در کف خیابان اجرا شود می بایست از طریق فرهنگ سازی و آموزش به رانندگان از طریق رسانه ها و گزارشات و خبرهایی که خبرنگاران در حوزه های مختلف خبری تولید می کنند اجرا می گردد و بر همین اساس قلم خبرنگاران رابر قلم اعمال قانون ارجح تر و موثر تر می داند .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.