تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 14 مرداد 1400 - 7:20
کد خبر : 442

گزارش لحظه به لحظه از آغاز به کار شورای ششم

شورای ششم امروز بهشت نشین می شود و در اولین قدم پس از ایراد قسم، شهردار پایتخت را انتخاب می کنند از سوی دیگر اعضای شورا باید کمیسیون های تخصصی را انتخاب کنند.

شورای ششم تا ساعاتی دیگر کار خود را به صورت رسمی آغاز می کند اما این شورا چه تصمیماتی را تاکنون پشت درهای بسته گرفته است؟

جلسات غیر رسمی و انتخاب شهردار تهران

شورای ششم از ابتدای انتخاب تا کنون چالش های بسیاری برای گزینه شهردار نوزدهم داشته است. دو طیف نزدیک به قالیباف و حداد عادل به سرتیمی مهدی چمران و پرویز سروری وارد شورا شدند. روزهای ابتدایی برگزیده شدن منتخبین خبر از تصدی پیرهادی برای بهشت در فضای مجازی منتشر شد ولی بعد از آن ضمن تکذیب این خبر اسامی ۴۱ نفر را اعلام کردند
 اسماعیل احمدی مقدم، عباس اکبری، محمود ایلخان،  معصومه آباد، جمال آبرومند، مهرداد بذرپاش،  محمد پژمان، پژمان پشمچی زاده، محسن پیرهادی،  علیرضا جاوید،   علیرضا جعفری،  غلامرضا جلالی،   مهدی جمالی نژاد، علی حاجی زاده، مازیار حسینی،  هابیل درویش، حسین دهقان، فرهاد رهبر، علیرضا زاکانی، محمد علی شجاعی، سید جواد شوشتری،  محمود صلاحی، حسین طلا،  مجتبی عبدالهی، عباس علی آبادی،  محمد علی آبادی،  کمال علی پور، پرویز فتاح، عبادالله فتح الهی،   محمد رضا فلاح زاده،   لطف الله فروزنده،  محمد فروزنده،  رستم قاسمی،  قدرت گودرزی،  محمد مخبر،  صولت مرتضوی، مهدی مسکنی،  سعید محمد،  علی نیکزاد، مرضیه وحید دستجردی،  سردار وحیدی از آن جمله هستند که برخی بازنشسته بوده و امکان تصدی شهرداری را نداشتند اما تا کنون ۶ نفر از این افراد پابرجا مانده اند که از آن میان می توان به معصومه آباد، هابیل درویش، محسن پیرهادی، علیرضا زاکانی، اسماعیل احمدی مقدم، مازیار حسینی اشاره کرد.البته هابیل درویش شب گذشته انصراف خود را اعلام می کند.

انتخاب رئیس و نائب رئیس شورا

به اتفاق آرا «چمران» رئیس و«سروری» نایب رئیس شورای شهر ششم تهران شدند در ادامه برگزاری انتخابات هیئت رئیسه سوده نجفی و جعفر بندی شربیانی به عنوان دبیران هیئت رئیسه معرفی شدند.

زاکانی شهردار غیر رسمی پایتخت

شب گذشته علیرضا زاکانی با ۱۲ رای در جلسه غیر رسمی برای تصدی شهرداری انتخاب شد و بنا به شنیده ها امروز پس از مراسم تحلیف و یا روز یکشنبه زاکانی با ۲۱ رای برای شهرداری پایتخت انتخاب می شود.

مراسم تحلیف دوره ششم

تا ساعاتی دیگر شورای ششم به صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد.

اعضای شورای ششم مستقر شدند

چمران به بهشت آمد

شربیانی، میثم مظفر، معدنی پور، علوی، اقراریان، مهدی چمران وارد صحن علنی شدند

محسن هاشمی به شورا آمد

دقایقی قبل رئیس شورای شهر تهران برای شرکت در مراسم تحلیف به ساختمان شورا وارد شد و در حال حاضر به دفتر خود رفته است.

ورود رئیس شورای شهر به صحن علنی

محسن هاشمی رفسنجانی وارد صحن علنی شورا شد و با اعضای منتخب خوش و بش کرد.

ورود مقامات به صحن علنی

انوشیروان محسنی بندپی؛ استاندار تهران، جمالی نژاد ؛ رئیس سازمان شهرداری های وزارت کشور، تقوی؛ رئیس مجمع نمایندگان تهران، سردارحسن زاده؛ فرمانده سپاه تهران ، پیروز حناچی؛ شهردار تهران و مظاهریان؛ معاون شهردار تهران برای برگزاری مراسم تحلیف دوره ششم به صحن علنی شورای شهر وارد شدند.

آغاز مراسم تحلیف با خوانش سرود ملی و قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید

مراسم تحلیف آغاز شد

دقایقی پیش مراسم تحلیف به منظور شروع به کار رسمی دوره جدید شهرداری تهران آغاز شد

استقرار چمران بر جایگاه ریاست

مهندس چمران به عنوان رئیس سنی، نرجس سلیمانی و شریبانی در جایگاه حاضر شدند

امنیت تهران را مورد توجه قرار دهید

عیسی فرهادی، فرماندار تهران: انتخابات تهران از حسایت های داخلی و خارجی برخوردار است که اگر همکاری دستگاه های مختلف به ویژه شورای شهر و شهرداری نباشد با مشکل مواجه می شویم. سه هزار ناظر بهداشتی در انتخابات مستقر بودند و از ۷ صبح تا ۲ و نیم نیمه شب کار به خاطر مسائل کرونا ادامه داشت. چهار انتخابات برگزار شد کار بسیار سختی بود. رقابت محلی با نظارت مجلس و شورای نگهبان کار را سخت کرد که آسیب شناسی می شود. شورای پنجم همکاری فراوانی با ما و ما با آن ها داشتیم. ۳۱۹ جلسه در شورای پنجم برگزار شد.همه تلاش می کنند شهرداری چابک ایجاد کنند. ۵۲ درصد مالیات کشور در تهران اخذ می شود و پایگاه سیاسی اقتصادی بوده و آسیب های فراوانی در تهران داریم. کل استان تهران با البرز باید لحاظ شود.خواهشی از مدیریت شهری جدید دارم. به امنیت تهران توجه کنید. چهار سال به دنبال ۴۰ کلانتری بودیم. ما ۱۲۰ کلانتری در تهران کم داریم. شورای شهر در بحث تکدی گری و معتادین باید کمک کند، و به بحث آسیب های اجتماعی ورود کند. جز ۲۵ کلان شهر تهران هستیم ولی شهروندان تهران جز کمترین مشارکت کنندگان هستند و مشارکت در تهران به انتهای خود می رسد

محسن هاشمی رفسنجانی ، رئیس پنجم شورای شهر تهران به ایراد سخنرانی پرداخت

تلاش آیت الله هاشمی برای کاهش تنش وتخریب عملکرد دوره های گذشته در شورا

محسن هاشمی؛ رئیس دوره پنجم شورای شهر تهران: ابتدا لازم است آغاز دوره مسئولیت مدیریت شهری جدید را تبریک بگویم و برای دوستان شورای ششم آرزوی موفقیت داشته باشم.
شورای ششم و همین طور دولت سیزدهم امروز در شرایط دشوار اقتصادی واجتماعی تحلیف و فعالیت خود را آغاز می کنند.
همانطور که دولت و شورای قبلی، می خواستند در ارزیابی عملکرد و قضاوت درباره آنها، شرایط ومشکلات خاص چهارسال گذشته در نظر گرفته شود، منصفانه است انتظارات از دوره جدید نیز با واقع بینی و در نظر گرفتن محدودیتها و بحرانهای فعلی کشور تعدیل شود و به سختی کار دوستان جدید توجه شود.
کارنامه دوره پنجم مدیریت شهری، شفاف ومشخص است وبصورت مکتوب نیز در روزهای آینده در معرض بررسی ونقد افکار عمومی قرار خواهد گرفت و امیدوارم نقاط مثبت عملکرد این شورا در دوره آینده تداوم یابد و نقاط کاستی جبران گردد.
مهمترین دستاورد شورای پنجم، صیانت از شهر در ابعاد مختلف شهرسازی، محیط زیست، اقتصادی واجتماعی و بویژه اجرای تذکرات ورفع نگرانی های رهبرانقلاب بود و ایجاد شفافیت بود، که امیدواریم تداوم یابد و مهمترین کاستی، عدم تامین تجهیزات حمل ونقل عمومی بود که امیدواریم با هماهنگی و یکدستی که بین مجلس، دولت، شورا و سایر دستگاههای حاکمیتی در این دوره وجود دارد، این کاستی جبران گردد.
رویه ای که بنده شخصا از ابتدا تا انتها، دوران شورای پنجم، براساس الگوی رفتاری و نگرش آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتم، تلاش در جهت کاهش تنش وتخریب عملکرد دوره های گذشته در شورا و انجام وظایف خود بود، چرا که تخریب و دعواهای سیاسی بین مسئولان را تضعیف اعتماد عمومی وسرمایه اجتماعی کلیت نظام می انجامد و امیدواریم که در دوره جدید نیز با نگاهی مثبت وسازنده، انباشت تجربه ودانش در مدیریت شهری، کارامدی آن را افزایش دهد.

رییس مجمع نمایندگان تهران؛ مراقب افراد خناس باشید

خسته نباشید به اعضای دوره پنجم می گویم و امیدوارم زحماتشان ذخیره باشد و برای شورای ششم که در این سنگر قرار گرفتند تا به مشکلات شهر تهران بپردازند آرزوی توفیق دارم. جوهر انسان ها در فراز و نشیب ها مشخص می شود. میز و مقام و مسئولیت دوران موقت دارد و ابدی نیست. مسئولیت ها ارثی نیستند و میراث پدری و خانوادگی کسی نیست بلکه امانت است تا به مردم خدمت کند.مدیر سابق باید همه آنچه را در اختیار داشته برای پیشرفت کار به مدیریت جدید منتقل کند.مدیر برای تثبیت خود به تخریب گذشته نپردازد و این اتفاق اخلاق بدی است تغییر در هر سازمان، تعدادی از تصمیم مدیر گذشته ناراضی هستند . این افراد ناراضی خود را به مدیر جدید نزدیک می کنند واز گذشته بد می گوید که مدیر جدید باید مراقب افراد خناس باشد.اگر مشکلی به وجود آمد پیش از مصاحبه و درگیری اذهان عمومی از مدیر گذشته جویا شود. مدیریت ها فرصت است و باید از آن استفاده کرد. توصیه آخر اینکه به سوال مردم پاسخ کهنه ندهید و به روز باشید

مجلس باید مصوبه کند شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران عضو هیات دولت شوند

انوشیروان محسنی بندپی؛ استاندار تهران: شاهد بودیم که در سیل ۹۸ هیچ مشکل خاصی در تهران رخ نداد و در کرونا اولین آرامستان فوت کرونا در تهران به سمت احکام الهی رفت که همه زحمات دوره پنجم بود. و دولت در این مقوله کمک به شورایی ها نکرد همچنین در بحث حمل و نقل عمومی با وجود کاهش درآمد به سمت کاهش افراد به دلیل شیوع کرونا رفتند.وزارت کشور و دولت در این دوره همکاری زیاد و ارزشمندی داشت. دولت ها در همه ادوار مشکلات شوراها را نمی دیدند اما در این دوره اینگونه نبود. تهران مرکز فعالیت های مختلف است و سر ریز آسیب ها و کسانی که در شهرهای خود کارهای مدنظر را نمی توانند انجام دهند و در تهران انجام میدهد، است.طی برآورد نیروی انتظامی در شهرهای مختلف جرم ها به صورت ۷۵ درصد از سوی بومی ها است اما در تهران ۷۵ درصد مجرمان غیر بومی هستند که سرعت عمل را از نیروی انتظامی می گیرد.بیش از یک و نیم میلیون اتباع در تهران داریم اما ظرفیت هایی در تهران داریم که انواع متخصص ها وجود دارد. هنگامی که در مجلس بودم مشاهده کردم مهندس چمران برای مدیریت شهری زحمات فراوانی کشیدند و جای تقدیر دارد. مجلس باید مصوب کند شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران عضو هیات دولت باشد. تهران مشکلاتی مانند فرونشست، زلزله و… داریم و هر اقدامی در تهران بر کل کشور اثر دارد.

اعضای شورای شهر ششم قسم یاد کردند

شورای ششم به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد

مدعوین صحن شورا را ترک کردند

کار باید خالصانه باشد
مهدی چمران، رئیس سنی شورای شهر تهران: به یاد دوره های قبل افتادم که ورود کردم و خارج شدم. همه چیز تمام می شود و کار ما می ماند.کار باید خالصانه باشد و امیدوارم این توفیق به ما عنایت شود. خداوند بزرگ در پیشگاه عدل الهی قضاوت واقعی می کند. یکی از دوستان دوران دوم دو شب گذشته بر اثر کرونا دار فانی را وداع کرد. مرحوم شریعتمداری بودند که یادشان گرامی باد. برای ادای احترام و زیارت مرقد باید حضور برسانیم و کار خود را بدون وقفه آغاز می کنیم. انتخاب رئیس شورا و نایب رئیس خواهیم داشت.

آغاز انتخاب تک کاندیدای ریاست شورای شهر

هیچ یک از اعضای دوره ششم برای ریاست شورا حاضر به کاندیدایی نشدند و مهدی چمران را پیشنهاد دادند و انتخابات آغاز شد. مهدی چمران ۲۱ رای آورد و برای دوره یکساله رئیس شورا شد.

دو نفر به سروری رای ندادند

مهدی چمران، پرویز سروری را برای نائب رئیسی پیشنهاد داد. او ۱۹ رای آورد. سوده نجفی و جعفر شربیانی به عنوان منشی اول و دوم انتخاب شدند.

امانی کاندید نبود ولی یک رای داشت

شربیانی با ۲۰ رای و سوده نجفی با ۱۷ رای و ناصر امانی که کاندیدا نبوده است یک رای آوردند که دو نفر اول به عنوان منشی های شورا انتخاب شدند

انتخاب شهردار و سخنگوی شورای شهر به جلسه آینده موکول شد

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.