تاریخ انتشار : یکشنبه 3 مرداد 1400 - 12:47
کد خبر : 138

محمد سالاری: طرح ساماندهی و ارتقاء کیفی خیابان ولیعصر (عج) به تصویب کمیسیون ماده 5 رسید

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از تصویب طرح ساماندهی و ارتقاء کیفی خیابان ولیعصر (عج) در کمیسیون ماده پنج خبر داد. به گزارش تهران خبر؛ محمد سالاری با اعلام این خبر گفت: حوزه شهرسازی و معماری مدیریت شهری دوره پنجم در راستای ارتقاء کیفیت محیطی شهر تهران و با رویکرد حفاظت و

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از تصویب طرح ساماندهی و ارتقاء کیفی خیابان ولیعصر (عج) در کمیسیون ماده پنج خبر داد.

به گزارش تهران خبر؛ محمد سالاری با اعلام این خبر گفت: حوزه شهرسازی و معماری مدیریت شهری دوره پنجم در راستای ارتقاء کیفیت محیطی شهر تهران و با رویکرد حفاظت و تقویت ارزش های کالبدی – هویتی موجود، تهیه طرح ساماندهی و ارتقاء کیفی خیابان ولیعصر (عج) را در دستور کار خود قرار داد. در همین راستا با برداشت های میدانی کلیه پلاک ها و بررسی چندباره آن ها به لحاظ حقوق مکتسبه، الزامات قانونی و محدودیت های موجود، طرح ساماندهی کالبدی و ارتقاء کیفی خیابان، ضوابط کالبدی و ساماندهی سیما و منظر شهری و چارچوب طراحی شهری این خیابان را تهیه کرد. وی ادامه داد: این طرح پس از برگزاری سلسله نشست ها و جلسات با صاحب نظران و ذینفعان، نهایتاً در کمیسیون ماده ۵ شهر تهران مطرح شد و به تصویب رسید. سالاری در خصوص جزییات این طرح، اظهار داشت: خیابان ولیعصر (عج) که از عناصر اصلی و استخوان بندی شهر تهران به طول ۱۷/۲ کیلومتر است، از دامنه های البرز در شمال آغاز و تا دشت کوهپایه جنوب تهران (حد فاصله میدان های تجریش و راه آهن) ادامه دارد. وسعت محدوده طرح مصوب به عمق یک پلاک از طرفین خیابان، بالغ بر ۲۷۳ هکتار است. این عضو شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت تهیه طرح ساماندهی خیابان ولیعصر (عج) بیان کرد: تهیه این طرح از سه منظر ماهوی، حقوقی و فنی ضرورت داشت. از منظر ماهوی، خیابان ولیعصر در نتیجه حیات اجتماعی جاری در تاریخ، خاطرات شهروندان را شکل داده و دارای وجهه ای در قالب میراث معنوی است. از منظر حقوقی، در طرح های توسعه شهری،ثبت و احیاء این محور تاریخی، فرهنگی و طبیعی تایید شده است و از منظر فنی، نابسامانی موجود ناشی از عدم هماهنگی ضوابط طرح تفصیلی با ویژگی‌های تاریخی، کارکردی و کالبدی خیابان در کنار فقدان دستورالعمل های طراحی، از دلایل ضرورت ساماندهی با تاکید ویژه بر ضوابط کالبدی است. رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریح کرد: چشم انداز خیابان ولیعصر (عج)، بر ارزش های طبیعی و زیست محیطی منحصر به‌ فرد خیابان به عنوان میراث طبیعی شهر، ارزش معماری و شهرسازی از سال های آغازین شهرسازی نوین تاکنون و نیز هویت تاریخی خیابان به عنوان بستر مکانی بسیاری از رویدادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی معاصر کشور و پیدایش فعالیت نوین مدرن و سرآمد شهری و اقتصادی در کنار ارزش های اجتماعی، فرهنگی و سکونتی تاکید دارد و عملکرد آن قوام دهنده هویت مدنی آن در خاطرات جمعی و تلاش برای قرار گیری این خیابان در فهرست ملی و جهانی است. وی ادامه داد: ارتقاء کیفیت خیابان ولیعصر به صورت کلیتی واحد و قابل تحقق در افق زمانی ۱۴۱۰ خورشیدی به شرح “خیابان ولیعصر خیابانی است یگانه و سرآمد در هویت و توسعه پایدار شهری” تعریف می شود.  سالاری افزود: بر اساس مصوبه هفته گذشته کمیسیون ماده ۵ شهر تهران، در یک نگاه کلی، مراکز ساخت و ساز مجاز در خیابان ولیعصر (عج) در قالب تراکم ۳۶۰ درصد (به صورت ۶ طبقه) و با ارتفاع ۲٥ متر و حداقل  ساخت و ساز به صورت ساختمان‌های سه طبقه و با تراکم ۱۸۰ درصد با ارتفاع ۱۳ متر، تعیین شده است، همچنین مقرر شد که چارچوب طراحی‌شهری تهیه و شورای راهبری ساماندهی و ارتقاء کیفی خیابان ولیعصر (عج) با مسئولیت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران تشکیل شود. وی در پایان از اهتمام و رويكرد شهردار تهران و معاونت شهرسازی و معماری و اعضاي كميسيون ماده پنج تشکر کرد.  

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.